Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
478 bytes removed ,  5 vjet më parë
→‎Kronologji e ngjarjeve kryesore: Ndreqje sipas kritikave të ngritura me të drejtë në fq e diskutimit. Ndryshim titulli për seksionin që të jetë më gjithëpërfshirës...
(→‎Kronologji e ngjarjeve kryesore: Ndreqje sipas kritikave të ngritura me të drejtë në fq e diskutimit. Ndryshim titulli për seksionin që të jetë më gjithëpërfshirës...)
Përkatësia politike e anëtarëve të qeverisë është nga Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI)
 
== Kronologji e ngjarjeve kryesore gjatë qeverisjes Rama ==
{{POV}}
===2013===
* [[13 Shtator|'''13 Shtator''']]''' [[2013]]''' - Kryeministri [[Edi Rama]] gjatë një vizite në Republikën e Kosovës, mban një fjalim në parlamentin e saj. Fjalimi i Ramës ngjalli një sërë kritikash dhe reagimesh për faktin se ky i fundit nuk e pëmendi fare, duke e anashkaluar, rolin dhe kontributin e Ibrahim Rugovës në shtetndërtimin dhe dhënien e lirisë për popullin e Kosovës, duke cituar nga ana tjetër Rexhep Qosen. Fjalimi provokativ i Ramës shkaktoi largimin e menjëhershëm të deputetëve të LDK-së nga salla e Kuvendit. Reagime pati nga shqiptarët brenda dhe jashtë Kosovës.<ref name="Rilindja Demokratike">[http://www.rilindjademokratike.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=2142:tenton-percarjen-ne-kosove-braktiset-ne-kuvend&catid=58:lajme-kyce Edi Rama tenton përçarjen në Kosovë, braktiset në Kuvend], ''Rilindja Demokratike'', 13 shtator 2013 - ([https://archive.today/Sus1m Arkivuar])</ref><ref name="KosovaSot">[http://www.kosova-sot.info/opinione/a-beri-gafe-rama-ne-kuvendin-e-kosoves A bëri gafë Rama në Kuvendin e Kosovës?], ''Kosova Sot'', Vizituar më 19 shtator 2014</ref><ref name="Balkanweb.com">[http://www.balkanweb.com/m/kryesore/berisha-rama-vizite-percarese-ne-kosove-injoroi-rolin-e-presidentit-rugova-148590.html Berisha: Rama vizitë përçarëse në Kosovë, injoroi rolin e presidentit Rugova], [https://archive.today/ImzYM Arkivuar]. ''BalkanWeb.com'', - Vizituar më 19 shtator 2014 </ref> Ndër të tjera reagoi edhe, [[Sali Berisha]], ish kryetar i [[Partia Demokratike|Partisë Demokratike të Shqipërisë]] duke e quajtur vizitën "''një akt përçarës të paimagjinueshëm[...]''".<ref name="Balkanweb.com" />
* Negociatat sekrete të qeverisë Rama për të sjellë armët kimike të Sirisë në Shqipëri.{{cn}}
* Vjedhja e serverit te tatimeve dhe 20 milione deklaratave tatimore të qytetarëve.
* Perdorimi i aeroporteve dhe bazave te tjera te ushtarake per trafik droge. {{cn}}
===2014===
* [[2014|'''Gusht 2014''']] - Në zyrën/përfaqësinë e deputetit të Partisë Socialiste Koço Kokëdhima, në Sarandë, shpërthen një skandal seksual pedofilie. Sekretari i Deputetit Kokëdhima, 62 vjeçari Agron Cane akuzohet dhe me anë të një videoje demonstrohet se ka përfituar seks në këmbim të punës dhe se po kërkonte seks me fëmijën minorene të një qytetareje që kërkonte punë, çka edhe e ka shtyrë qytetaren për të denoncuar sektetarin e deputetit Kokëdhima.<ref name="test">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ Përgjimi i plotë i sekretarit të deputetit të PS, seks me nënë e bijë për një vend pune], 17 gusht 2014 ([https://archive.today/2x6Yc E arkivuar])</ref> Prokuroria ka nisur hetimet dhe dyshon edhe për raste të tjera pedofilie dhe kërkesash seksuale.<ref name="sekretariagroncane">[http://mapo.al/2014/08/20/video-pergjimi-dyte-prove-e-re-ne-dosjen-e-canes/ Zgjerohet hetimi, Prokuroria dyshon edhe për raste të tjera], 20 gusht 2014</ref>
* '''[[6 Shtator|6 shtator]] [[2014]]''' - [[Erion Veliaj]], Ministër i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, martohet me [[Ajola Xoxa|Ajola Xoxën]] në kalanë e Gjirokastrës, sipas hetimeve të mediave të ndryshme, duke i deklaruar dhe faturuar shpenzimet e dasmës private si një aktivitet kulturor, çka sipas sipas ligjit përbën abuzim me pushtetin.<ref name="veliajabuzim">[http://www.sot.com.al/ Thellohet skandali Veliaj, dasma faturohet si aktivitet kulturor], 12 shtator 2014</ref> Për më tepër nuk kuptohet se si është e mundur që një momument publik dhe pjesë e trashëgimisë botërore mbrojtur nga UNESCO si kalaja e Gjirokastrës, arrihet të shfrytëzohet për aktivitete private nga ana e pushtetarëve. Më 17 shtator [[Genc Pollo]] në funksionin e kryetarit të ''Komisionit për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik'', jep një deklaratë për mediat ku zbulon një letër kërcënuese të Erion Veliaj drejtuar TV Agon, i cili ka kryer edhe hetime mbi paratë publike të përdorura për dasmën private të Ministrit Erion Veliaj.<ref name="veliajkërcënim">[http://gazeta55.al/veliaj-kercenon-agon-channel-ju-bej-armike-qeverine-pa-shkak-po-shkaterroni-dasmen-time/ Veliaj kërcënon Agon Channel: Do ju bëj armike me qeverinë pa shkak, po shkatërroni dasmën time], 17 shtator 2014</ref>
 
* [[17 shtator|'''17 shtator''']]''' [[2014]]''' – Gjykata Kushtetuese shpall si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë vendimin nr.354, datë 04.06.2014 të Këshillit të Ministrave të qeverisë Rama-Meta, “P''ër ngritjen e bazës së të dhënave IMEI për regjistrimin e numrave IMEI të aparateve celulare, që përdoren në rrjetet e shërbimeve të komunikimeve të lëvizshme''”.<ref name="kushtetueseimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/09/17/vendimi-per-imei-kushtetuesja-e-shpall-te-papajtueshem/ Vendimi për IMEI, Kushtetuesja e shpall të papajtueshëm], 17.09.2014</ref> Për këtë vendim të qeverisë pati debate publike dhe kritika të ashpra ndaj qeverisë për shkak të shkeljes së lirive dhe të drejtave themelore të privatësisë sl individit.<ref name="Bashaimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/08/06/regjistrimi-telefonave-basha-rama-iu-pergjoje-qytetaret-dhe-kompanite-mos-te-dorezojne-imei-n/ Regjistrimi i telefonave, Basha: Rama do iu përgjojë, qytetarët dhe kompanitë mos të dorëzojnë IMEI-n], 06.08.2014</ref>
* [[22 nëntor|'''22 nëntor''']]''' [[2014]]''' - Më 22 nëntor zhvillohet një protestë mbarëqytetare e organizuar nga Partia Demokratike. Protesta, një ndër më të mëdhat që është zhvilluar në vitet e fundit, vjen pas një sërë protestash më të vogla të organizuara nga grupe interesi dhe qytetarë që kanë parë të shkelura të drejtat apo të anashkaluara kërkesat e tyre në drejtim të qeverisë. Gjatë protestës kanë mbajtur fjalime eksponentë të PD dhe qytetarë të ndryshëm. Kryetari i Partisë Demokratike gjatë fjalimi të tij u shpreh: “''Ka një rregull në botën demokratike: kur nuk përmbush kontratën, nuk dhunohet qytetari, por jepet dorëheqja''”, dhe më tej: “''kur merr të gjithë pushtetin, do mbash edhe të gjitha përgjegjësitë. Kontrata me Shqipërinë është e shenjtë''"<ref name="Bashaprotesta">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/11/23/protesta-e-opozites-mbush-bulevardin-basha-kur-smban-premtimet-te-largojne/ Protesta e opozitës mbush bulevardin, Basha: Kur s’mban premtimet, të largojnë] 23.11.2014 ([https://archive.today/GwUr7 E arkivuar])</ref>
 
===2015===
* [[26 janar|'''26 janar''']]''' [[2015]]''' - Më 26 janar 2015, në orën 11:00 (paradite), mijëra qytetatarë në mbarë vendin kanë fikur për 5 minuta makinat e veta në shenjë proteste për çmimin e lartë të karburantit në Shqipëri.<ref name="KosovaPress">[https://archive.today/Awv8N Tirana pesë minuta me makina fikur], Kosova Press, 26 Janar 2015</ref><ref name="Eksp">[https://archive.today/XaljH Protesta, fiken makinat 5 minuta në Bulevard, bllokohet autostrada Tiranë-Durrës (Foto)], Ekspres, 26 janar 2015</ref> Protesta erdhi pasi çmimi i karburantit në vend vazhdon të mbetet i lartë pavarësisht se çmimin në tregjet ndëkombëtare pësoi një rënie të ndjeshme. Shkak për këtë mos-zbritje të çmimeve janë takattaksat e larta qeveritare mbi karburantin dhe mbi qarkullimin e makinave.<ref name="KosovaPress"/><ref name="Eksp"/>
 
* [[25 shkurt|'''25 shkurt''']]''' [[2015]]''' - Deputeti i Partisë Socailiste Tom Doshi në një debat me Gramoz Ruçin deklaron se qeveria Rama-Meta dhe disa ministra të saj janë të konsumuar dhe se arroganca e tyre ka arritur kulmin duke shpërfilluar problemet e popullit dhe të bazës së partisë.<ref name=":0">Gazeta Tema (25 shkurt 2015) - [http://www.gazetatema.net/web/2015/02/25/debati-i-plote-akuzat-e-tom-doshit-griselda-blanco-eshte-bere-si-vejusha-e-zeze-e-eskobarit/ Tom Doshi: Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit. Harito punëson njerëzit e PD, ndërsa socialistët mbetën rrugëve] ([https://archive.today/SA43E Arkivuar])

Menyja e navigimit