Dallime mes rishikimeve të "Linja e prodhimit"

Jump to navigation Jump to search
1.095 bytes added ,  7 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
 
 
===Linja e montimit===
{{kryesore|Linja e montimit}}
Pra, nga përpunimi i lëndëve të para në mallrave të dobishme, hapi tjetër ishte koncepti i [[Linja e montimit|linjës së montimit]], siç u prezantua nga [[Eli Whitney]]. Kjo u ngrit në një fazë tjetër në [[Ford Motor Company]] në vitin 1913, ku [[Henry Ford]] prezantoj inovacionin e lëvizjes të vazhdueshme të makinave duke u montuar individualisht nga secili stacion. Kjo paraqiti idenë e standardizimit.
 
Linja e montimit ishte një pajisje i shumë zinxhirëve dhe lidhjet që lëviznin për të vendosur pjesë të ndryshme në vende të ndryshme në të gjithë makinën. Trupat (skeleti) e makinave ishin në një linjë prej 45 metra të mbajtura nga një transportues zinxhiri dhe pastaj 140 punëtorë shtonin pjesët e caktuara në trupin e makinës. Punëtorë të tjerë i furnizonin me pjesët shtesë ndërtuesit e makinave për të pasur vazhdimësi në punë. Linja e montimit e zvogëloi kohën e montimit për automjet. Koha e prodhimit për një makinë të vetme ra nga më shumë se dymbëdhjetë orë në vetëm 93 minuta.
 
==Shih edhe==

Menyja e lëvizjeve