Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  5 vjet më parë
→‎Prejardhja e emrit: Fixed language
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Prejardhja e emrit: Fixed language)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
=== Prejardhja e emrit ===
InvadimiPushtimi avaro-sllav në [[Shekulli VII|shekullin e VII]]-[[Shekulli VIII|VIII]] dhe sidomos perandoria bullgare në [[Shekulli XI|shekujt XI]]-[[Shekulli XII|XII]] ndryshoi mënyrën e jetës në këtë zona nga ajo "polis" (jetohej brenda mureve të kalave) në atë sedentare fushore duke formuar vendbanime me toponimi sllave. Pogradeci do të shkruhej "Pogda grada", që do të thotë "nën qytet". Tashmë qyteti i ri shtrihej nën kalanë e vjetër ilire që është kalaja e Pogradecit.
 
=== Gjarperi dhe Enkelejt ===
LINDJA E ILIRISE - pikëpjekja e mitit me historinë
Anonymous user

Menyja e navigimit