Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
133 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎2015: info dhe referencat përkatëse në lidhje me bërjen publike të nj vendimi të Gjykatës së Lartë të Shqipërisë)
[[Skeda:Kabineti-Rama.jpg|parapamje|400px300px|djathtas|Kabineti i qeverisë Rama në një fotografi zyrtare me Presidentin [[Bujar Nishani|Bujar Nishanin]] (2013)]]
'''Qeveria Rama-Meta''' erdhi në detyrë pas fitores së koalicionit PS-LSI në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Përfundimi i detyrës parashikohet në vitin 2017 kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Përpara saj në detyrë ishte qeveria Berisha-Meta, e cila qeverisi për katër vitet e mëparshme.
Detyra kryesore në formimin e qeverisë ishte në duart e Edi Ramës, kryetari i partisë që në koalicion kishte më shumë vota, i cili është edhe kryeministër.<ref name="km">[http://www.kryeministria.al/ Kryeministria.al, Qeveria Shqiptare]</ref> [[Ilir Meta]] mban postim e kryetarit të parlamentit.
 
== Përbërja e qeverisë ==
{{columns-list|2|
* Kryeministër – [[Edi Rama]]
* Zëvendëskryeministër - [[Niko Peleshi]]
* Ministër Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin - [[Ermonela Felaj]]
* Ministër Shteti për Çështjet Vendore - [[Bledi Çuçi]] <ref name="km" />
}}
 
===Përkatësia politike===
Përkatësia politike e anëtarëve të qeverisë është nga Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI)
 
== Kronologji e ngjarjeve kryesore gjatë qeverisjes Rama ==

Menyja e navigimit