Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

Jump to navigation Jump to search
60 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q93167 (translate me))
v
 
=== Arrestimi i tij ===
ArrestimiArestimi i tij ndodhi më 26 Maj të vititviti 2011, arrestimiarstimi i tij u bë nga Polica Serbe në Lazarevo, një fshatfashat Serb 80 km ne veri-lindje të Beogradit. Ratko MlladicMlladiq kishtekisht nderruarndruar emrin. Emri i tij i ri ishte Milorad Komodiq '''Milorad Komodiq'''.
 
Ratko MladicMladiqi ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës]] aia është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagë]]s. Këtë e Ka bërë të ditur vetëvet President i Sërbisë [[Boris TadiciTadiqi|Boris TadicTadiq]].
 
Serbia pas 7 ditëveditve do ta transefrojëtransefroj Ratko MadicinMadiqin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykuargjykat perpe Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] GjatëGjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohetakuzohe per GenocidGjenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra, kupo me e njohura ështëësht ajo e Srebrenicës, Ku u masakruan 83728.000 Djem personaMusliman.
 
[[Kategoria:Serbë]]
1.368

edits

Menyja e lëvizjeve