Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Shtator"

Jump to navigation Jump to search
113 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 144 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2860 (translate me))
*[[1783]] – [[Marrëveshja e Parisit]], e nënshkruar ndërmjet Britanisë në njërën anë, [[Francë]]s, [[Spanjë]]s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në anën tjetër, i dha fund revolucionit amerikan.
 
* [[1892]] - Ekipi futbollistik anglez [[Nottingham Forest]] zhvilloi ndeshjen e parë të tyre në ligë që ishte kundër ekipit [[Everton FC]] e që përfundoi me regultatregultatin 2-2.
* [[1914]] - [[Princ Vidi]] u largua nga Shqipëria, pas 6 muajve si monark i Shqipërisë.
* [[1933]] - [[Yevgeniy Abalakov]] ngjitet në pikën më të lartë të [[Bashkimi Sovjetik|Bashkimit Sovjetik]] - [[Communism Peak]] që ka lartësi 7495 m.
* [[1939]] - [[Lufta e Dytë Botërore]]: [[Franca]], [[Britania e Madhe]] , [[Zelanda e Re]] i [[Australia]] i shpallin luftë [[Gjermania|GjermanisëjGjermanisë]].
* [[1967]] - GjatëU mbremjesndërruan u ndërruan[[Suedi]] anët e trafikut rrugorërrugor nga vozitjalëvizja në të majtë të rrugësvozitjenlëvizjen në të djkathtëdjathtë të rrugës.
* [[1976]] - [[Programi Viking]]: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron në sipërfaqen e Marsit, ku analizon sipërfaqen dhe klimën, duke dërguar në Tokë fotot e para nga ky planet.
 

Menyja e navigimit