Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

Jump to navigation Jump to search
414 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në Ishëm më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
 
== Muzeu ==
* [[Vatikan Muzetë]]
* [[Dhoma e Deputetëve (Itali)]], parlamenti italian
* Muzeu Kodra, [[Lugano]], zvicerane
* [[Kosova Galeria Kombëtare e Arteve]], [[Prishtinë]], Shqipëria
* Muzeu Kodra, Milano, Italy
* Art Gallery nga [[bazilike Santuario di Santa Maria de Finibus terrae]], [[Santa Maria di Leuca]]
* Art Gallery mbledhja e [[Metropolitan qytetin e Milanos]] (Provincia di Milano), Itali
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.

Menyja e lëvizjeve