Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

Jump to navigation Jump to search
3.049 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda: Ibrahim Kodra.jpg|thumb|300px|Ibrahim Kodra]]
 
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' (lindi në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], më [[22 Prill|22 prill]] [[1918]] - më [[7 Shkurt|7 shkurt]] [[2006]] vdiq në [[Milano]]) ishte një piktor shqiptar me famë ndërkombëtare. Kodra ajo është konsideruar si piktori më i rëndësishëm shqiptar i njohur ndërkombëtarisht.
 
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në Ishëm më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon Raportekrahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
 
[[File:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|thumb|Varri i Ibrahim Kodrës, në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], Durrës, Shqipëri.]]
Varri i tij monumental gjendet përballë hyrjes së [[Kalaja e Ishmit|kalasë së Ishmit]].
 
== Muzeu ==
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
 
== Katalogë dhe bibliografi ==
[[File:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|thumb|Varri i Ibrahim Kodrës, në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], Durrës, Shqipëri.]]
*''Ibrahim Kodra : [Catalogue]'', Ibrahim Kodra, Antonino De Bono, [[OCLC]] 22099930, Series: [[Profili del Comanducci]]
Varri i tij monumental gjendet përballë hyrjes së [[Kalaja e Ishmit|kalasë së Ishmit]].
*''Il Carpine. Galleria d'arte'' (1966), Ibrahim Kodra, Walter Fedler, [[OCLC]] 25750755, [[Rome]]
*''Solarità mediterranee'' (2004), Ibrahim Kodra, [[OCLC]] 60681846, [[Palermo]] - Palazzo della Regione
*''Nga Ishmi në Brera : Kujtime'' (2000), Ibrahim Kodra, Demetrio Patituc̦it, ISBN 9789992730218, [[OCLC]] 48038281, Onufri, [[Tirana]]
*''Ibrahim Kodra : artist file : study photographs and reproductions of works of art with accompanying documentation 1930?-1990'', [[OCLC]] 855508359, [[New York]] - [[Museum of Modern Art]]
*''Ibrahim Kodra'' (1974), [[Antonino De Bono]], [[OCLC]] 487777958
*''Ibrahim Kodra'' (1972), [[OCLC]] 717918057, [[La Spezia]] - [[Galleria Il Gabbiano]]
*''Kodra'' (1974), [[Carlo Munari]], [[OCLC]] 220465417, [[Milano]] - Collana d'oro maestri del mediterraneo
*''Ibrahim Kodra e il Teatro Massino'' (1997), [[OCLC]] 799494763, Palermo - Centro Paolo Borsellino
*''Ibrahim Kodra : Palazzo Muncipale dal 16/11 al 9/12/84'' (1984), Ibrahim Kodra, Cernusco. Assessorato alla Cultura, [[OCLC]] 313541343, Milano - Tipogr. B.C.S. [Dr.].
*''Ibrahim Kodra : 25 marzo-20 Aprile 1972'' (1972), [[OCLC]] 2606927, [[Napoli]] - Galleria d'arte "Il Tarlo"
*''Ibrahim Kodra : mostra personale del pittore 14 marzo - 3 aprile 1959'', Milano - [[Galleria Bergamini]], [[OCLC]] 272565950
*''Ibrahim Kodra : Galerija e Artit Prishtinë Jugosllavia, Korrik 1968'' (1968), [[Anton Çeta]], [[OCLC]] 780550902, [[Pristina]], [[Yugoslavia]] - Umetnička Galerija Priština
*''Ibrahim Kodra : omaggio a Positano'' (2006), [[Massimo Bignardi]], [[OCLC]] 849322394
*''Kodra das Fantastische in der Kunst ; Vernissage am 7. März 1984 ... anläßlich der Partnerstadt-Aktion "Die Lombardei & Mailand"'' (1984), [[OCLC]] 179755168, [[Frankfurt am Main]] - Hertie Zeil
*''Ibrahim Kodra : opere degli anni '80'' (1982), Michele Prisco; Giorgio Celli; Carmelo Strano, [[OCLC]] 849043385, [[Palermo]] - [[La Tela Petruso]]
*''Ibrahim Kodra : colori d'acque e d'Albania'', Aldo Gerbino; Ivan Caric; Giorgio Celli, [[OCLC]] 849043391
*''Dal 13 al 28 marzo 1976 per una ricerca comune Ibrahim Kodra più Gigi Gherard'' (1976), [[OCLC]] 797452882, [[Monza]] - [[Galleria Agrati]]
*''Kodra'' (1982), Paul Éluard; Enrico Crispolti; Renzo Bertoni, [[OCLC]] 849031229, [[Palermo]] - Edizioni Centro d'Arte La Tela
*''Kodra, një univers'' (1992), Abdulla Tafa, [[OCLC]] 255014199, [[Tirana]] - Enti ART
*''Il lungo inverno (The long winter)'' (1988), Roberto Ruberto; Ibrahim Kodra, [[OCLC]] 52561452, Milano - Rosone
*''Sav taj crtež : 17 međunarodnih izložba (originalnog) crteža'' (2009), Daina Glavočić; Ljubica Dujmović Kosovac; Andy Jelčić; Slobodan Drenovac, [[OCLC]] 781150027, ISBN 9789536501649, [[Rijeka]] ([[Croatia]]) - Muzej moderne i suvremene umjetnosti
 
[[Kategoria: Biografi shqiptarësh]]

Menyja e lëvizjeve