Dallime mes rishikimeve të "Sindroma Down"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1537067 i bërë nga 31.44.66.228 (diskutimet))
{{pa referenca}}
'''Sindroma Down''', ''Trizomia 21'' apo ''Mongoloizmi'' quhet një mutacion gjenetik i veçant tek njeriu, tek i cili njeriu posedon kromozomin e 21.Sindroma Daun është një çrreullim kromozoneshkromozomesh që vjen si rezultat i vonesës në zhvillimin fizik,
intelektual dhe gjuhësor. Ky është çrregullimi më i njohur i kromozonevekromozomeve që shoqërohet me vonesë
mendore. Njerëzit me sindromën Daun kanë një pamje karakteristike fizike.Sindroma Daun
identifikohet si anomali kromozonesh. Me përparimet që janë bërë në fushën e biologjisë molekulare,
është zbuluar se njerëzit me Sindromën Daun kanë 47 kromozonekromozome në secilën qelizë në vend që të kenë
46.
Ky kromozonkromozom ekstra, pjesërisht ose plotësisht kromozoninkromozomin 21, rezulton në karakteristikat që
shoqërojnë Sindromën Daun.
Dy tipe të tjera anormalitetesh kromozonale shfaqen në Sindromën Daun.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve