Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Mehmed pashë Qyprilliu"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Ai hyri në shërbim të sulltanit si një (mbledhës i taksave) ''"devşirme"'' i ri dhe ishte trajnuar në shkollën e pallatit <ref name="history2">{{cite book|title=Encyclopedia of the Ottoman Empire|author= Gabor Agoston, Bruce Alan Masters|url= http://books.google.com.au/books?id=QjzYdCxumFcC&pg=PA314&lpg=PA314&dq=Koprulu+mehmed+pasha&source=bl&ots=PdZaMaFFt9&sig=ZUOsMYlKvB_63eqWUGXn_edkrXw&hl=en&sa=X&ei=p5JcUPCsKe-uiQfooYDYAw&ved=0CDMQ6AEwAQ#v=onepage&q=Koprulu%20mehmed%20pasha&f=false|accessdate=22 September 2012}}</ref>. Qyprilliu filloi si një djalë kuzhine në kuzhinën perandorake para transferimit në thesarin perandorak dhe pastaj zyrat administrative të pallatit mbretëror. Thuhet se zyrtarë e tjerë e kishin të vështirë që të punojnë me Qyprilliun, dhe ai u transferua në korpusin e kalorësisë ''"[[Spahiu|spahi]]"'', në provinca.
 
===Ngritja përmes shërbimit perandorak===
===Ngritja përmes shërbimit perandorak===
Së pari ai u vendos në qytezën [[Vezirköprü|Köprü]] në veri të Turqisë, e cila më von për nder të tij u quajt ''Vezirköprü''. Aishpjet u ngrit në gradë, duke mbajtur mbiemrin ''Köprülü''(Qyprilliu), që vinte ''nga Köprü''. Ish mentori i Qyprilliut, [[Gazi Hüsrev Pasha|Hüsrev Pasha]], u ngrit në shërbim perandorak dhe e ngriti edhe Qyprilliun në zyra gjithnjë edhe më të rëndësishme <ref name="history2"/>.
Pasi u vra ''Hüsrev'', Qyprilliu ndërtoj vet rrethin dhe ndjekësit e tij. Pas kësaj ai mbajti pozicion të rëndësishm si kreu i policisë së tregut në Kostandinopojë, mbikqyrës i Armatimit Perandorak, shefi i trupave Spahi, dhe kreu i trupave të armëve. Qyprilliu arriti të bashkëngjisë veten e tij me njerëz të fuqishëm dhe disi i mbijetoi rënies së tyre pa e shkatërruar veten e tij. Qyprilliu vazhdoi të mbajë poste të rëndësishme. Ai përfundimisht u ngrit në gradën e Pashait dhe u caktua ''[[bejlerbej]]'' (Guvernatori provincial) i Eyaletit të Trebizond, në vitin 1644 <ref name="history1"/>.
 
===Vezir i Madh===