Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta e Dytë Ballkanike"

Jump to navigation Jump to search
e vendosa nje version te vjeter por me i sakti
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bg}} using AWB (10903))
(e vendosa nje version te vjeter por me i sakti)
'''Lufta e Dytë Ballkanike''' filloi kur [[Serbia dhe Mali i Zi|Serbia]], [[Greqia]] dhe [[Rumania]] patën mosmarrveshje me [[Bullgaria|Bullgarinë]] për ndarjen e rajonit pas pushtimit të përbashkët të [[Maqedonia|Maqedonisë]]. Më [[1 Qershor]] [[1913]], Serbia dhe Greqia bën aleancë kundër Bullgarisë gjë e cila çoi në fillimin e luftës mbrëmjen e 29/30 qershorit të vitit [[1913]] kur mbreti Ferdinand I Bullgarisë urdhëroi trupat e tij të sulmonin forcat grego-serbe në Maqedoni. Sidoqoftë bullgarët humbën, dhe mes palëve luftuese u nënshkrua një traktat paqeje ([[Traktati i Bukureshtit, 1913|Traktati i Bukureshtit]]) më [[10 Gusht]] të vitit [[1913]]. Nën kushtet e këtij traktati, Greqia dhe Serbia e ndanë pjesën më të madhe të Maqedonisë mes tyre, duke i lënë Bullgarisë vetëm një pjesë të vogël.
Lufta e Dytë Ballkanike ishte një konflikt i cili shpërtheu kur Bullgaria, të pakënaqur me pjesën e saj të plaçkës së Luftës së Parë Ballkanike, sulmuan aleatët e saj të mëparshëm, Serbia dhe Greqia, më 16 qershor 1913. Serbe dhe ushtritë greke revoltohet ofensivën bullgare dhe kundër-sulmuar, thekshëm në Bullgari. Duke angazhuar më parë në kontestet territoriale me Rumaninë, lufta e re ka shkaktuar një ndërhyrje rumune kundër Bullgarisë.Perandoria Osmane gjithashtu shfrytëzuan situatën për të rimarrë disa territore të humbur nga lufta e mëparshme. Kur trupat rumune afrua kryeqytetit Sofje, Bullgaria kërkoi një armëpushim, duke rezultuar në Traktatin e Bukureshtit, në të cilën Bullgaria duhej të heqin dorë shumë nga fitimet e saj të para ballkanike e Luftës në Serbi, Greqi, Rumani dhe Otomanët.
Lufta shkaktoi një të përhershëm të prishur e aleancës ruso-bullgar, dhe la kështu Serbinë si aleat i vetëm i Rusisë në këtë rajon kritik. Për këtë arsye Serbia ka mbështetjen e plotë të Rusisë. Kjo e lejoi Serbinë që të ndez krizën korrik të 1914, dhe më pas për të mbajtur pozitën e pakompromis kundër Austro-Hungarisë që çoi (nëpërmjet zinxhirit ekzistuese evropiane të aleancave) në Luftën e Parë Botërore
 
== Lufta e Parë Ballkanike ==
 
 
Gjatë Luftës së Parë Ballkanike, Lidhja e Ballkanit, i përbërë nga Serbia, Mali i Zi, Greqia dhe Bullgaria, kishte arritur në ngarje nga Perandorinë Osmane nga provincat e saj evropiane (Shqipëria e Madhe, Maqedonia, Sanxhaku dhe Trakës), duke i lënë me osmanët vetëm Çatalca Galipoli dhe gadishuj. Traktati i Londrës, i nënshkruar më 30 maj 1913, e cila përfundoi luftën, pranoi fiton në perëndim të shteteve të Ballkanit të vijës Midia-Enosi se ishte vija kufitare midis Perandorisë Osmane dhe të aleatëve të tërhequr nga Midis simbolit Kıyıköy) për Enosi ( Enez), mbi një bazë Possidetis Uti, dhe krijoi një Shqipëri të pavarur.
Megjithatë, marrëdhëniet ndërmjet aleatëve fitimtarë ballkanikë shpejt përkeqësuar gjatë ndarjes së plaçkës, sidomos Maqedoni. Gjatë negociatave të paraluftës që kishte rezultuar në krijimin e Lidhjes Ballkanit, Serbia dhe Bullgaria nënshkruan një marrëveshje të fshehtë në 13 mars 1912 e cila përcaktuar kufijtë e tyre në të ardhmen, në ndarjen e Maqedonisë efekt veri midis tyre përgjatë vijës Palanka-së Ohrit Kriva (me të dyja qytetet do të bullgarëve). Kjo la shumicën e Vardarit Maqedonisë në duart e bullgarë. Në rast të një mosmarrëveshje të pasluftës, pjesa veriore ishte caktuar si një "zonë të diskutueshme" nën arbitrim rus dhe pjesës jugore nën kontrollin bullgar. Policy Bullgarisë ishte për të përdorur marrëveshjen që të limitojnë qasjen e Serbisë në Maqedoni, ndërsa në të njëjtën kohë duke mohuar ndonjë marrveshje te tille me Greqinë, duke besuar se ushtria e tij do të jetë në gjendje për të zënë pjesën më të madhe të jugut Maqedonisë dhe qytet të rëndësishëm portin e Selanikut përpara Gjyqit Grekët. Në këtë rast, gjatë luftës, serbët sukses në kapjen e një sipërfaqe shumë më në jug të kufirit të rënë dakord, për shkak të linjës Manastir-Gjevgjeli (të dyja në duart serbe). Në të njëjtën kohë, grekët ishin në gjendje të përparojë në veri, duke zënë Selanik pak para se bullgarët ardhur, dhe krijimin e një kufi të përbashkët me serbët.
 
 
Serbo-bullgare para-luftës, ndarja e Maqedonisë, duke përfshirë edhe zonën e kontestuar
Kur Bullgaria bëri thirrje Serbisë të respektojë marrëveshjen e tyre të paraluftës mbi Maqedoninë veriore, Serbët, të pëlqeu në duke u detyruar nga Fuqitë e Mëdha të evakuojnë Shqipërinë, forcë refuzoi të heqë dorë nga territori ndonjë më shumë. Shpejt pas kësaj, përleshje të vogla shpërthyen përgjatë kufijve të zonave okupuese midis bullgarëve, serbët dhe grekët. Në përgjigje të kërcënimit të perceptuar bullgar, Serbia ka filluar negociatat me Greqinë, e cila gjithashtu ka pasur arsye të jenë të shqetësuar në lidhje me synimet e bullgarë. Vetëm disa vjet më parë, grekët dhe bullgarët kishin luftuar një luftë guerile vicioz në zonë, dhe një regjiment bullgare, e cila kishte qenë e lejuar të hyjnë në Selanik tetë muaj më parë, gjoja për çlodhje, kishin mbetur aty qysh atëhere.
 
 
Përfitimet territoriale të shteteve të Ballkanit pas Luftës së Parë Ballkanike dhe linjës së zgjerimit në bazë të marrëveshjes së paraluftës fshehtë mes Serbisë dhe Bullgarisë
Më 19 maj / 1 qershor 1913, një ditë pas Traktatit të Londrës u nënshkrua dhe vetëm 16 ditë para sulmit bullgar, një serbo-grek aleanca e fshehtë u nënshkrua mbrojtëse, duke konfirmuar linjën aktuale demarkacionit në mes të dy zona okupuese si kufirin e tyre të ndërsjellë dhe përfundimin e një aleancë në rast të një sulmi nga Bullgaria ose Austro-Hungaria. Gjatë negociatave Serbia nuk preferoi të shpjegojë rrënjët e kontestit të saj me Bullgarinë, në mungesë të njoftojë grekët në lidhje me vendbanimet e tyre të paraluftës me Bullgarinë mbi Maqedoninë. Me këtë marrëveshje, Serbia pati sukses në marrjen e Greqia një pjesë të kontestit të saj mbi veriun e Maqedonisë, pasi Greqia kishte garantuar zonën e tanishme e Serbisë (dhe diskutueshëm) profesion në Maqedoni. [8] Në një përpjekje për të ndaluar afrimin serbo-greke, kryeministri Geshov nënshkruan një protokoll me Greqinë më 21 maj, duke rënë dakord për një demarkacion të përhershme në mes forcave të tyre përkatëse, në mënyrë efektive duke pranuar kontrollin grek mbi Maqedoninë jugore. Sidoqoftë, shkarkimi i tij më vonë i dha fund synimeve të dhënësit diplomatike të Serbisë.
Një tjetër pikë e fërkimit ishte refuzimi i Bullgarisë për të lëshonte në kështjellën e Silistras në Rumani si premtoi para luftës në këmbim të neutralitetit rumun. Kur Rumania pas përfundimit të luftës (i parë ballkanik) kërkoi transferimin e riskut e tij, ministri i jashtëm i Bullgarisë ofruar në vend disa ndryshime të vogla kufitare, të cilat përjashtohen Silistras dhe bindjes për të drejtat e Kutzovlachs në Maqedoni. Rumania kërcënuar për të pushtuar territorin e premtuar me forcë, por një propozim rus për arbitrazh parandaluar armiqësitë. Në protokoll rezulton e Shën Petersburg të 8 maj 1913, Bullgaria ra dakord të japë Silistras por jo zonë e Dobrudzha. Nën presionin e Rusisë Rumania më në fund u pajtua. Marrëveshja rezultuar ishte një kompromis midis kërkesave rumune për Dobrudzha dhe refuzimi bullgar për të pranuar ndonjë transferimin e riskut kuptimplotë e territorit të saj. Mirëpo fakti se Rusia ka dështuar për të mbrojtur integritetin territorial të Bullgarisë bëri bullgarët pasigurt e besueshmërisë së arbitrazhit pritshme ruse e mosmarrëveshjes me Serbinë. [1] Sjellja bullgare kishte edhe pasoja një kohë të gjatë quajtur gjatë ruso-bullgare marrëdhëniet si së bashku me pozicionin e pakompromis bullgar tο shqyrtoni marrëveshjen e paraluftës me Serbinë gjatë një nismë e dytë rus për arbitrazh në mes tyre, të udhëhequr përfundimisht Rusinë për të anulluar aleancën e saj me Bullgarinë. Të dy aktet bërë konflikt me Rumaninë dhe Serbinë e pashmangshme
 
== Planet bullgare për luftë ==
 
1912 aspiratës kombëtare të Bullgarisë, pasi kjo kishte qenë e shprehur përmes Car Ferdinandit dhe të lidershipit ushtarak rreth tij, tejkalon dispozitat e asaj që është konsideruar në vitin 1878 si Traktati maximalistic, të Shën Stefanit, pasi ai përfshinte dy Lindore dhe Trakinë Veriore dhe të gjithë Maqedonisë me Selanik, edirne dhe Konstandinopoja. [9] dëshmitë e hershme të mungesës së të menduarit realist në udhëheqjen bullgare [10] ishte se megjithëse Rusia kishte dërguar paralajmërime të qarta të shprehura për herë të parë në 5 nëntor 1912 (edhe para se betejën e parë të Çatalca) që në qoftë se ushtria bullgare pushtoi Kostandinopojën ata do të sulmojnë atë, ata vazhduan dhe u përpoq për të marrë qytetin.
Edhe pse ushtria bullgare arriti në Edirne kapjen (me ndihmën e ushtrisë serbe), ambicja Car Ferdinandit në kurorëzuar vetë një perandor në Konstandinopojë provuar edhe joreale kur ushtria bullgare dështuar për të kapur qytetin në betejën e Çatalca. Edhe më keq, në përpjekje për kapjen Thrakë dhe Kostandinopoja në fund të fundit ka shkaktuar humbjen e pjesës më të madhe të Maqedonisë duke përfshirë Selanik dhe që nuk mund të pranohet lehtësisht, duke çuar në udhëheqjen ushtarake bullgare rreth Car Ferdinandit për të vendosur mbi një luftë kundër aleatëve të saj të mëparshëm. Megjithatë, me osmanët të gatshëm të patjetër të pranojë humbjen e Trakës në lindje dhe një Rumaninë inatosi (në veri), vendimi për të hapur një luftë kundër të dy Greqi (në jug) dhe Serbisë (në perëndim), u një vend aventureske, pasi në maj të vitit Perandoria Osmane kishte kërkuar urgjentisht një mision gjerman për riorganizimin e ushtrisë osmane. Nga mesi i qershorit Bullgaria u bë në dijeni të marrëveshjes mes Serbisë dhe Greqisë në rast të një sulmi bullgare. Në 27 qershor Mali i Zi njoftoi se do të anë me Serbinë në rast të një lufte serbo-bullgare. Më 5 shkurt Rumania zgjidhen dallimet e saj mbi Transilvani me Austro-Hungaria nënshkrimin e një aleancë ushtarake dhe më 28 qershor zyrtarisht paralajmëroi Bullgarinë se ajo nuk do të mbetet neutral në një luftë të re ballkanike. [8]
 
 
Peter I i Serbisë
Si skirmishing vazhduar në Maqedoni, kryesisht mes serbe dhe trupat bullgare, Car Nikolla II i Rusisë u përpoqën për të ndaluar konfliktin e ardhshëm, pasi Rusia nuk ka dashur të humbur ose të aleatëve të saj sllavë në Ballkan. Më 8 qershor, ai dërgoi një mesazh identik personale të mbretërve të Bullgarisë dhe Serbisë, duke ofruar të veprojë si arbitër sipas dispozitave të vitit 1912 traktati serbo-bullgare. Serbia u kërkuar për një rishikim të traktatit origjinale, pasi ajo e kishte humbur tashmë veri Shqipërinë për shkak të vendimit të Fuqive të Mëdha për të krijuar shtetin e Shqipërisë, një zonë që është njohur si një territor serb të zgjerimit sipas paraluftës serbo-bullgar traktat, në këmbim të territorit bullgar të zgjerimit në veri të Maqedonisë. Përgjigja bullgarisht në ftesën ruse përmbante kushte kaq shumë që ai arriti në një ultimatum, duke çuar diplomatë rusë për të realizuar bullgarët kishin vendosur tashmë për të shkuar në një luftë me Serbinë. Që e ka shkaktuar Rusia të anulojë iniciativën arbitrazhit dhe të hedhin poshtë me zemërim aleancën e saj me Bullgarinë (shih ruso-bullgare traktatin e aleancës së 1902). Bullgaria ishte shkatërrimtar ligën ballkanik, mbrojtjes më të mirë Rusisë kundër Austro-Hungarisë ekspansionizmit, një strukturë që kishte kosto gjak Rusia aq shumë, paratë dhe kapitalin diplomatik gjatë 35 viteve të fundit. [11] Fjalët e sakta Sazonov-së për Danev ishin "Mos prisni asgjë prej nesh, dhe të harrojmë ekzistencën e ndonjë nga marrëveshjet tona nga 1902 deri më sot ". [1] Car Nikolla II i Rusisë tashmë ishte i zemëruar me Bullgarinë për shkak të mohimit të mëvonshme të të nderojnë marrëveshjen e saj të nënshkruar kohët e fundit me Rumaninë mbi Silistras arriti vetëm pas Rusisht arbitrazhit. Pastaj Serbia dhe Greqia ka propozuar që secili nga të tre vendet të zvogëlojë ushtrinë e saj nga një e katërta, si hap i parë për të lehtësuar një zgjidhje paqësore, por Bullgaria e kundërshtuan atë.
 
 
Carol I të Rumanisë
Bullgaria ishte tashmë në rrugën e të luftës, që nga një kabinet i ri ishte formuar në Bullgari, ku M. pacifist Geshov u zëvendësua nga vijës së ashpër dhe kryetar i një Danev partisë russophil Dr si kryeministër. Ka disa dëshmi [që?] Se për të kapërcyer rezervat e Car Ferdinandit për një luftë të re kundër Serbisë dhe Greqisë, personalitete të caktuara në Sofje kërcënuar për të përmbysur atë. Në çdo rast, më 16 qershor, komandës bullgare të lartë, nën kontrollin e drejtpërdrejtë të Car Ferdinandit dhe pa njoftuar qeverinë, [citim i duhur] urdhëroi trupat bullgare për të filluar një sulm të befasishëm në të njëjtën kohë kundër dy serbe dhe pozitat greke, pa shpallur luftë dhe të shkarkojë ndonjë vendim në kundërshtim me këtë urdhër sulm. Të nesërmen qeveria të ushtrojë presion mbi Shtabit të Përgjithshëm të urdhërojë ushtrinë të ndërpresë armiqësitë të cilat shkaktuan konfuzion dhe humbje e iniciativës dhe të dështuar për të rregulluar gjendjen e luftës padeklaruar. Në përgjigje të presionit të qeverisë Cari Ferdinand shkarkoi gjeneralin Savov dhe e zëvendësoi atë me Përgjithshme Dimitriev si komandant i përgjithshëm.
 
 
Nicholas I i Malit të Zi
Qëllimi i Bullgarisë ishte për të mposhtur serbët dhe grekët dhe për të zënë zonat e aq i madh sa të jetë e mundur para se të ndërhynin Fuqitë e Mëdha për të ndaluar armiqësive. Në mënyrë që të sigurojë superioritetin e nevojshme në krahë, gjithë ushtria bullgare u angazhuar për këto operacione. Nuk ka dispozita janë bërë në rast të një ndërhyrjeje (e deklaruar zyrtarisht) Rumune apo një kundërsulmit Osmane, cuditerisht supozuar se Rusia do të siguroj se asnjë sulm do të vijnë nga këto drejtime, [12], edhe pse më 9 qershor Rusia kishte hodhi poshtë me zemërim aleancën e saj bullgare dhe zhvendosur diplomacinë e saj drejt Rumanisë të Rusisë tashmë e kishte quajtur Carol Mbreti i Rumanisë një nderi Marshall rus në terren, si një paralajmërim të qartë në zhvendosjen politikën e saj ndaj Sofjes në dhjetor 1912). [8] Plani ishte për një sulm të përqëndruar kundër ushtrisë serbe nëpër Vardar thjeshtë për të neutralizuar atë dhe për të kapur Maqedonisë Veriore, së bashku me një më pak të koncentruar kundër ushtrisë greke pranë Selanikut, e cila kishte afërsisht gjysma e madhësisë së serbe në mënyrë për të kapur qytetin dhe jug Maqedonia. Komanda bullgare të lartë nuk ishte i sigurt nëse forcat e tyre ishin të mjaftueshme për të mposhtur ushtrinë greke, por ata mendonin ato të mjaftueshme për të mbrojtur frontin e jugut si rastin më të keq, deri në ardhjen e forcave shtesë pasi mundi ushtrinë serbe në veri.
 
== Forcat kundërshtare ==
 
Sipas Ligjit Ushtarak të 1903, forcat e armatosura të Bullgarisë u ndanë në dy kategori: të ushtrisë aktive dhe Milicia Kombëtare. Thelbi i forcave të armatosura të përbërë nga nëntë këmbësorisë dhe një ndarje kalorësi. Ushtria bullgare kishin një organizim unik në mes të ushtrive të Evropës, pasi secili divizion këmbësorie kishte tre brigadat e dy regjimente, të përbërë nga katër batalionet e gjashtë kompanive të rënda të 250 meshkujve secila, plus një batalion të pavarur, dy regjimente të mëdha artilerie dhe një Regjimentit kalorësi , duke i dhënë një total i madh prej 25 batalioneve të këmbësorisë shumë të rënda dhe 16 kompanitë kalorës për ndarje, [13] i cili ishte më shumë se ekuivalenti prej dy nëntë-batalioni ndarjeve, struktura standarde ndarë në ushtritë më bashkëkohore, siç ishte edhe rasti me greke dhe serbe ushtritë në 1913. Rrjedhimisht, edhe pse ushtria bullgare kishte një total prej 599,878 njerëzve [12] [14] mobilizuar në fillim të Luftës së Parë Ballkanike, ka qenë vetëm 9 divizione organizative, duke i dhënë një forcë më të ngushtë për të ndarë një Korpusit të ushtrisë se në një Divizionit. Nevojat taktike gjatë dhe pas Luftës së Parë Ballkanike modifikuar këtë strukturë origjinale: një ndarje të re 10 u formua duke përdorur dy brigadat nga 1 dhe ndarjet e 6, dhe një shtesë prej tri brigada të pavarura u formuan nga rekrutë të rinj. Megjithatë, struktura e rëndë përgjithësisht mbeti. Në të kundërt, ushtria greke i Maqedonisë kishte edhe 9 Divizione, por numri i përgjithshëm i njerëzve nën armë ishte vetëm 118.000. Një tjetër faktor vendimtar që ndikon në fuqinë e vërtetë të ndarjeve mes ushtrive kundërshtare ishte shpërndarja e artileri. Nëntë-Ndarja e fortë Ushtria greke kishte një total prej 176 armë dhe dhjetë ndarje-të fortë serb Ushtrinë, 230. Bullgarët kishin 1.116, një raport i 6:1 kundër grekëve dhe 5:1 kundër ushtrisë serbe.
Ka një mosmarrëveshje në lidhje me fuqinë e ushtrisë bullgare gjatë Luftës së Dytë Ballkanike. Në shpërthimin e Luftës së Parë Ballkanike, Bullgari mobilizuar një total prej 599,878 Burrave 366,209 në ushtrinë aktiv; 53,927 në njësi plotësuese; 53,983 në Milicisë Kombëtare, 94,526 nga 1912 dhe 1913 masa e marrjes; 14,204 vullnetarë, 14,424 në kufi roje). Jo-rikuperueshme viktima gjatë Luftës së Parë Ballkanike, ishin 33.000 burra 14.000 të vrarë dhe 19.000 vdiqën nga sëmundjet). Për të zëvendësuar këta viktima Bullgaria rekrutuar 60.000 burra në mes të dy luftërave, kryesisht nga zonat e sapo pushtuara, duke përdorur 21.000 prej tyre për të formuar Seres, drama dhe brigada Rradhë të pavarura. Është e njohur se nuk ka pasur njerëz të çmobilizuar. Sipas komandës bullgare ushtria kishte 7,693 oficerë dhe 492,528 ushtarë në radhët e saj më 16 qershor (përfshirë të përmendura më lart tre brigada). [15] Kjo i jep një diferencë prej 99,657 njerëzve në forcën midis dy luftrave. Në krahasim, zbritur numrin e vërtetë të viktimave duke përfshirë plagosur dhe duke shtuar njerëzit sapo rekrutuar prodhon një total prej jo më pak se 576.878 njerëzve. Ushtria u përjetuar mungesa e materialeve të luftës dhe kishte vetëm 378.998 pushkë në dispozicion të saj.
1 dhe ushtritë 3rd (nën gjeneralët Vasil Kutinchev dhe Radko Dimitriev respektivisht) u vendosën përgjatë serbo-bullgare kufijve të vjetër, me ushtrinë nën 5 përgjithshme Stefan Toshev rreth Kiustendil, dhe ushtria 4 nën përgjithshëm Stiliyan Kovaçev në Koçan të Radovishit zonë . Ushtria 2 nën të përgjithshëm Nikolla Ivanov u detajuara kundër ushtrisë greke.
Ushtria e Mbretërisë së Serbisë llogariten për 348,000 burra (prej të cilëve 252,000 ishin luftëtarë) [1] i ndarë në tri ushtri me dhjetë divizione. Forca e saj kryesore ishte vendosur në frontin maqedonas përgjatë lumit Vardar dhe në afërsi të Shkupit. Saj nominale komandant i përgjithshëm ishte Mbreti Peter I, me Radomir Putnik si shefin e tij të stafit dhe komandant efektive në terren.
Me fillim të qershorit, ushtria e Mbretërisë së Greqisë kishte një total i madh e disa 142.000 njerëz të armatosur me nëntë divizioneve të këmbësorisë dhe një brigadat kalorësi. Pjesa më e madhe e ushtrisë me tetë divizione dhe një brigade kalorësi simbolit 117,861 burra) u mblodhën në Maqedoni, të pozicionuar në një hark veri, verilindje të Selanikut, ndërsa një ndarje dhe njësi të pavarura (24,416 burra) u lanë në Epir. Me shpërthimin e armiqësive, ndarja 8 (stacionuar në Epir) u transferua në para, dhe me ardhjen e rekrutëve të rinj, forca të ushtrisë në teatër maqedonase rritur përfundimisht për disa 145.000 burra me 176 armë. Mbreti Constantine I mori komandën e forcave greke, me Lt Dousmanis Përgjithshme Viktor si shef të stafit të tij, por si në Luftën e Parë Ballkanike mendjen organizative dhe strategjike prapa skenës ishte major (më vonë Lt të Përgjithshëm) Ioannis Metaxas.
Mbretëria e Malit të Zi dërgoi një ndarje prej 12.000 burra nën Përgjithshëm Janko Vukotiç në front serbo-maqedonase.
Mbretëria e Rumanisë mobilizuar mbi 330,000 burra, të ndara në pesë trupit. Disa 80.000 prej tyre ishin mbledhur për të zënë Dobrudja Jugore, ndërkohë që një ushtri prej 250.000 ishte mbledhur për të kryer ofensivë kryesore në Bullgari. [1]
Perandoria Osmane hyri në luftë me një ushtri prej 255,000 njerëzve.
 
== Shpërthimi i luftës ==
Sulmi kryesor bullgar ishte planifikuar kundër serbëve me 1 tyre, 3, ushtritë 4 dhe 5, ndërsa ushtria 2 u ngarkua me një sulm ndaj pozicioneve greke rreth Selanikut. Megjithatë në ditët e hapjes të rëndësishme të luftës vetëm ushtria 4 dhe Ushtria 2 u urdhëruan për të përparuar. Kjo e lejoi serbët që të përqendrohen forcat e tyre kundër bullgarëve sulmuar dhe të mbajë përpara tyre.Bullgarët ishin të paktë në numër në frontin grek dhe nivelit të ulët luftimet shpejt u shndërrua në sulm grek të gjithë përgjatë vijës më 19 qershor. Forcat bullgare u detyruan të tërhiqen nga pozitat e tyre në veri të Selanikut (me përjashtim të batalionit të izoluar stacionuar në qytetin vetë e cila u muar shpejt) për pozicionet mbrojtëse midis Kilkis dhe Struma lumit.Plan të shpejt të të shkatërruar ushtrinë serbe në pjesën qendrore të Maqedonisë nga sulmi koncentruar doli të jetë joreale dhe të Ushtrisë Bullgare filluan të tërhiqen edhe para ndërhyrjes rumun dhe paradhënie greke nevojshme çmobilizimit të forcave në mënyrë që të mbrojë Sofje.
 
== Beteja e Kilkis të Lachanas ==
Ushtria bullgare 2 në jug të Maqedonisë komanduar nga gjenerali Ivanov mbajtur një linjë prej Dojranit Liqenit në jug lindje të Kilkis, e Lachanas, e Serres dhe pastaj të gjithë Hills Pangaion deri në Detin Egje. Ushtria kishte qenë në vend që nga maji, dhe u konsiderua një forcë veteran, që ka luftuar në rrethimin e Adrianopojë në Luftën e Parë Ballkanike. Përgjithshëm Ivanov, ndoshta për të shmangur çdo përgjegjësi për humbjen e tij dërrmuese, pohoi pas luftës se Ushtria e tij përbëhej nga vetëm 36.000 burrave dhe se shumë prej njësive të tij ishin understrength, por një analizë e detajuar e njësive të tij e kundërshtoi atë. Ushtria 2 Ivanovit ishte i përbërë nga Divizioni i 3-minus një Brigada me katër regjimente të katër batalione (gjithsej 16 batalione plus artileria e ndarë), e I / brigada X me regjimentet 16 dhe 25 (gjithsej tetë batalioneve plus artileri), Drama brigadë me, regjimente 69 75 dhe 7 (gjithsej 12 batalione), Brigada e Serres me regjimente 67-të dhe 68 (gjithsej 8 batalioneve), Divizioni i 11 me, regjimentet 55 e 56 dhe 57 (gjithsej 12 batalione plus ndarë artilerie), batalioni 5 kufirit, batalioni 10 i pavarur dhe Regjimentin e 10-Kalorësi i shtatë montuar dhe shtatë kompani të këmbësorisë. Një total prej 232 kompanive në 58 batalione këmbësorie, një regjiment kalorësi (14 kompani) me 175 armë artilerike. Kjo jep një total midis 80,000 (burimi zyrtar bullgar) dhe 108,000 (burimi zyrtar grek në përputhje me historinë zyrtare bullgare e luftës para 1932). [16] Të gjithë historianët modernë u pajtuan se Ivanov nënvlerësuar numrin e ushtarëve të tij, por ushtria greke ende kishte një epërsi numerike. [1] Shtabi grek gjithashtu llogaritur numrin e kundërshtarëve të tyre nga 80.000 në 105.000 njerëzve. [17]
Ushtria greke, urdhëruar nga Mbreti Konstantin I, kishte tetë divizione dhe një brigadë kalorësi simbolit 117,861 njerëz) me 176 armë artilerike [18] në një linjë e zgjeruar nga Gjirin e Orphano në zonën Djevjeli. Që nga selia e grek nuk e di ku sulmi bullgare do të mbahet, ushtria bullgare do të ketë superioritet të përkohshme lokale në zonën e zgjedhur për sulmin.
Më 26 qershor ushtria bullgare marrë urdhra për të shkatërruar forcat kundërshtare greke dhe për të përparuar në drejtim të Selanikut. Grekët ndaloi ata dhe me 29 qershor një urdhër për kundërsulm të përgjithshëm është lëshuar. Në Kilkis bullgarët kishin ndërtuar mbrojtjen e të forta, duke përfshirë kapur armë osmane të cilat dominohen thjeshtë më poshtë. Të greke 4, ndarjet 2 dhe 5 sulmuan nëpër fushë në Rushes të mbështetura nga artileria. Grekët vuanin pasojat, por nga dita në ditë në vijim kishte kryer në llogore. Në të majtë bullgar, Divizioni grek 7 kishte kapur Serres dhe 1 dhe 6 repartet Lachanas. Disfata e Ushtrisë 2 nga grekët ishte fatkeqësia më e rëndë ushtarak vuajtur nga bullgarët në luftë 2 Ballkanit. Burimet bullgarë janë duke i dhënë një total prej 6,971 viktimave. Për këto grekët kapur më shumë se 6,000 të burgosur dhe më shumë se 130 pjesë artilerie, vuajtje 8.700 viktima. [19] Më 28 qershor, ushtria tërhequr bullgare dhe irregulars djegur qytetin e madhe e Serres (një qytet kryesisht greke e rrethuar nga një humbëtirë kryesisht bullgare ), dhe qytetet e Nigrita, të Doxato dhe Demir Hisar, [20] gjoja si një hakmarrje për djegien e qytetit bullgar të Kilkis nga grekët, të cilat kishin ndodhur pas betejës me emrin, si dhe shkatërrimin e Bullgarisht many fshatra në rajon. [21] Në Evzones bullgare drejtë kapur Gjevgjeli dhe lartësitë e Matsikovo. Si pasojë, linjë bullgar i tërheqjes përmes Doiran ishte kërcënuar dhe ushtria e Ivanovit filloi një tërheqje të dëshpëruar që në kohë të kërcënuar për të bërë një shpartallim. Përforcime në formën e Divizionit të 14-të erdhi shumë vonë dhe u bashkua me tërheqje drejt Strumicë dhe në kufirin bullgar. Grekët kapur Doirani më 5 korrik, por nuk ishin në gjendje për të prerë tërheqje bullgare përmes Pass Struma. Më 11 korrik grekët erdhën në kontakt me serbët dhe e shtyu më pas deri në lumin Struma. Ndërkohë, forcat greke me ndihmën e flotës së tyre u ul në Kavallës dhe depërtuar më pas në brendësi të perëndimore Trakës. Më 19 korrik grekët kapur Nevrokop, dhe më 25 korrik, në një operacion tjetër amfibe hyri Dedeağaç, kështu që prerja off bullgarët krejtësisht nga deti Egje.
 
== Luftrat e Bregallnicë dhe Kalimanci ==
Ushtria bullgare 4 mbajti postin më të rëndësishëm për pushtimin e Serbisë Maqedonisë. [23] Luftimet filluan në 29-30 qershor 1913, në mes të Ushtrisë bullgare 4 dhe 1 dhe 3 ushtritë serbe, së pari përgjatë Zletovska dhe pastaj pas një tërheqje bullgare, përgjatë Bregallnicë. [23] konfuzion brendshme çuan në humbje të rënda bullgare në 1-3 korrik. [23] serbët e pushtuan tërë Divizioni i 7-të të Ushtrisë bullgare 4, pa ndonjë luftë. [23] me 8 korrik,Ushtria bullgare ishte mposhtur rëndë. [24]
Në veri bullgarët filluan të përparojnë në drejtim të qytetit kufitar serb të Pirot dhe detyroi komandën serbe të dërgojë përforcime të Ushtrisë 2 mbrojtur Pirot dhe Nish. [Kur?] Kjo bullgarët skriptet për të ndalur ofensivën serbe në Maqedoni në Kalimanci më 18 korrik .
Më 13 korrik 1913, Gjenerali Mihail Savov mori kontrollin e ushtrive 4 dhe 5 bullgarë. [25] bullgarë gërmuan në pozita të forta në mbarë fshatin Kalimantsi, në lumin Bregallnicë në rajonin e verilindore të Maqedonisë. [25] Më 18 korrik,3 ushtria serbe sulmoi, duke e mbyllur në në pozita bullgare. [25] bullgarët mbajtur firmë, artileri të ishte shumë e suksesshme në thyerjen e sulmeve serbe. [25] Nëse serbët kishin thyer përmes mbrojtjes bullgare, ata mund të kenë dënuar Ushtria 2 bullgar dhe i nxitur nga bullgarët krejtësisht jashtë e Maqedonisë. [25] fitorja mbrojtëse, së bashku me sukseset në veri të 1 dhe ushtritë 3, Bullgarinë perëndimore mbrojtur nga një pushtim serbe. [26] edhe pse ky rritur e bullgarëve , situata ishte kritike në jug, me ushtrinë greke.
 
== Beteja e Kresna dhe armëpushim ==
Mbreti Constantine, duke parë se ushtria bullgare në frontin e tij tashmë ishte mposhtur, urdhëroi ushtrinë greke për të marshuar më tej në territorin bullgar dhe për të marrë kryeqytetin e Sofjes. Konstandini kërkuar një fitore vendimtare, pavarësisht kundërshtimeve nga Eleftherios Venizelos, i cili kuptoi se serbët, duke fituar objektivat e tyre territoriale, tani të kërkuar për të qëndruar pasiv dhe veprim peshën e pjesës tjetër të luftës ndaj grekëve. Në Qafën e Kresna (Battle e Gorge Kresna), grekët u pritë nga ushtria bullgare Ushtrisë 2 dhe 4 e cila kishte ardhur rishtas nga fronti serb dhe kishin marrë pozicionet mbrojtëse atje. Me 8 korrik, ushtria greke u mbinumeruar nga ushtritë tani counterattacking bullgare, dhe Shtabi i Përgjithshëm bullgare, duke u përpjekur që të rrethojnë grekët në një betejë Cannae tipit është aplikuar presion në krahët e tyre. [19] Megjithatë, pas luftimeve të hidhura grek anë arritur të thyejnë të kalojë Kresna dhe kapur Simitli, në korrik 13 [27] ndërsa në natën e 14-15 korrikut forcat bullgare u shtyrë në veri të Gorna Dzhumaya simbolit Blagoevgrad), 76 km në jug të Sofjes. [28] Ndërkohë, forcat greke kanë vazhduar marshin e tyre në brendësi perëndimore Trakë, më 13 korrik, ata hynë Xanthi dhe Komotini tjetër ditë. [28]
Ushtria greke u lodhur dhe u përball me vështirësi logjistike, por rezistuan fuqishëm dhe filloi lokale kundër-sulme. Me 17 korrik, ushtritë bullgare reduktuar aktivitetin e tyre sulm që ka të neverit counterattacks greke në të dy anët. Në krahun lindor, ushtria greke filloi një kundërsulm ndaj Mehomia përmes të kalojë Predela. Ofensiva u ndal nga ushtria bullgare në anën lindore të kalojnë dhe terren luftën në një rrugë qorre. Në krahun perëndimor, një ofensivë u nis kundër Tsarevo Sellë me kundërshtimin e arritjes së linjave serbe. Kjo dështoi dhe ushtria bullgare vazhdoi avancimin, sidomos në jug. [29] [30] [verifikimi i duhur] Megjithatë, pas tri ditësh luftonin në sektorët e Pehchevo dhe Mahomia, forcat greke mbajtur pozitat e tyre. [31]
Deri atëherë, lajme doli se rumunët ishin gati për të kapur Sofjen, duke arritur Vrazhdebna, vetëm shtatë kilometra nga kryeqyteti. Rumania kishte hyrë në luftë për shkak të një mosmarrëveshje mbi Jugore Dobruja. Mbreti Constantine kuptoi se ushtria e tij ishte e lodhur dhe nuk mund të vazhdojë armiqësive, dhe mori propozimin e Venizelos për të pranuar kërkesën e Bullgarisë për armëpushim, të dorëzuar përmes Rumanisë. Të dyja palët kishin pësuar viktima të rënda. Një armëpushim i përgjithshëm u nënshkrua më 18/31 korrik 1913, duke i dhënë fund betejën më gjak e Luftës së Dytë Ballkanike.
Kur ushtria rumune mbyllur në në Sofje, Bullgari i kërkoi Rusisë të arbitrojnë. Forcat osmane që pushtuan Thrakën lindore (12 korrik) pa takuar rezistencën bullgare tashmë ishin në edirne qenë të gatshëm për të ndaluar përparimin e tyre. Për të ndihmuar Bullgaria neverit përparimin e shpejtë osman në Trakë, Rusia kërcënoi se do të sulmojnë Perandorinë Osmane nëpërmjet Kaukazit, dhe dërgoni Zi flotën e saj të Detit të Konstandinopojës; kjo Britania e shkaktuar për të ndërhyrë.
 
== Traktati i Paqes dhe pasojat ==
Të pre territoriale ishin të ndarë në Traktatin e Bukureshtit dhe të Traktatit të Konstandinopojës. Bullgaria humbi shumicën e territoreve të fituar në Luftën e Parë Ballkanike, duke përfshirë Dobrudja jugore (në Rumani), shumica e Maqedonisë, Lindore dhe Traki (nga osmanët). Me mbështetjen e fortë diplomatike e Rusisë ajo arriti në mbajtjen e Trakinë Veriore, derdhet Egje e saj, me portin e Dedeagach simbolit Aleksandropolis), dhe pjesë të Maqedonisë. Bullgaria zgjeruar kështu në territorin e saj nga 16 për qind në krahasim me atë që ishte para Luftës së Parë Ballkanike, dhe u rrit popullsinë e saj nga 4.3 në 4.7 milion njerëz. Rumania zgjeruar territorin e saj me 5 për qind dhe Malit të Zi me 62 për qind. [32] Greqi u rrit popullsinë e saj nga 2.7 në 4.4 milion dhe territori i saj me 68 për qind. Serbia pothuajse dyfishuar territorin e saj zgjerojmë popullatën e saj nga 2.9 në 4.5 milionë. [33] Traktatet detyruan ushtrinë greke për evakuimin e Trakës Perëndimore dhe Pirin Maqedoninë, e cila kishte zënë gjatë operacioneve. Tërheqje nga këto zona që duhej të jepen në Bullgari, së bashku me humbjen e Epirit të Veriut në Shqipëri, nuk u prit mirë në Greqi, nga e pushtuar gjatë zonat e luftës, Greqia arriti të mbajë vetëm territoret e Serres dhe Kavala pas një mbështetje diplomatike nga Gjermania. Serbia bëri fitimet shtesë në veri të Maqedonisë dhe duke përmbushur aspiratat e saj në jug, e ktheu vëmendjen e vet në veri, ku rivaliteti i saj me Austro-Hungarinë mbi Bosnje-Hercegovinë çoi të dy vendet në luftë një vit më vonë ndezja e Luftës së Parë Botërore. Italia përdori justifikim të luftërave ballkanike për të mbajtur ishujt Dodekanezë në Egje që kishte zënë gjatë luftës TURKO-italiane e vitit 1911 mbi Libi, pavarësisht marrëveshjes që përfundoi luftën që në vitin 1912.
Për këmbënguljen e fortë të Austro-Hungarisë dhe Italisë, të dy duke shpresuar për të kontrolluar për vete shtetin dhe kështu Ngushticës Otranto në Adriatik, Shqipëria fituar zyrtarisht pavarësinë e saj në përputhje me kushtet e Traktatit të Londrës. Me përcaktimin e kufijve të saktë të shtetit të ri sipas Protokollit të Firences (17 dhjetor 1913), serbët humbën dalje e tyre në Adriatik dhe grekëve rajonit të Veriut Epirit (SOUTHERN Shqipëri). Kjo ishte shumë e papëlqyeshme me popullsinë lokale greke, i cili, pas një revolte, arritën të fitojnë autonominë lokale sipas kushteve të Protokollit të Korfuzit. [34]
Pas humbjes së saj, Bullgaria shndërrohet në një fuqi revanchist lokal duke kërkuar për një mundësi të dytë për të përmbushur aspiratat e veta kombëtare, e cila sigurohet vullnetarisht pjesëmarrjen e saj në Luftën e Parë Botërore në anën e Fuqive Qendrore, e që prej armiqve të Ballkanit (Serbia, Greqia dhe Rumania ) ishin pro-Entente (shih artikujt në fushatën serbe dhe maqedonase Frontin e Luftës së Parë Botërore). Sakrificat që rezultojnë të mëdha gjatë Luftës së Parë Botërore dhe humbjes përtërirë shkaktuar Bullgarisë një traumë kombëtare dhe humbjet të reja territoriale.
 
<gallery>
Image:The Balkan boundaries after 1913.jpg
Image:Serbia1913 02.png
Image: BulgariaComienzosSigloXX.svg
Image: Greek history.png
</gallery>
 
== shih edhe ==
 
Balkan luftërat[http://sq.wikipedia.org/wiki/Luft%C3%ABrat_Ballkanike]
 
Lufta e Parë Ballkanike[http://sq.wikipedia.org/wiki/Lufta_e_Par%C3%AB_Ballkanike]
 
== Burimi i të dhënave ==
* [http://www.onwar.com onwar.com]
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Luftërat e Ballkanike]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{his-cung}}
 
[[KategoriaCategory:Luftëra]]
 
 
 
[[nl:Balkanoorlogen#De Tweede Balkanoorlog]]

Menyja e navigimit