Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

Jump to navigation Jump to search
26 bytes added ,  6 vjet më parë
Ndryshova e me ë.
(Ndryshova e me ë.)
| VENDASIT = Tepelenasë
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817 km². [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banorebanorë ([[2005]]) e cila jeton ne dy qytetet TepeleneTepelenë e [[Memaliaj]] dhe ne fshat, ne tetetetë komuna me 35 mijemijë banorebanorë. Rrethi perfshinpërfshin pjese nga krahinat etnografike te [[Kurveleshi]]t, [[Lopesi]]tLopësit, Rrezes, Dervenit, Buzit e KrahesitKrahësit, ku seicilasecila shquhet për larminelarminë e traditave, kengevekëngëve, valleve e kostumeve.
 
Ne ketekëtë rreth, falefalë pozicionit gjeografik, ka pasur shumeshumë qendra te banuara, si vende banimi te hapura ne rajonet [[Dragoti]], [[Beçishti]], [[Damësi]], ashtu dhe vendbanime te fortifikuara me mure masive.
== kiara ==
 
Në shekujt pas K.Krishtit u vu re një ndërprerje e veprimtarisë fortifikuese, që përkon me të ashtequajturenashtuquajturën "paqe romake" (Pax Romana), por më tej për të përballuar dyndjet e barbarëve dhe lëvizjet e brendshme ndërtimet u gjallëruan. Në këtë periudhë të vonë antike në [[Tepelenë]] u zhvilluan ndërtime në pika kyçe, në qytet dhe në nyjet rrugore. Historianët trajtojnë si të kësaj periudhe punimet ne Kalivaç, Zharrë, Qesarat (ku janë gjetur qypa, gdhendje mermeri e mbeturina te njenjë banje antike)..Tepelena është një vendbanim i hershëm që lidhet me ndërtimin e një keshtjelle në shek VII, të ngritur në këtë pikë strategjike në kryqëzimin e rrugëve të Vjosës, grykës së [[Këlcyra|Këlcyres]], Drinosit dhe Mallakastrës.
Tepelena është një vendbanim i hershem që lidhet me ndërtimin e një keshtjelle në shek VII, të ngritur në këtë pikë strategjike në kryqëzimin e rrugëve të Vjosës, grykës së [[Këlcyra|Këlcyres]], Drinosit dhe Mallakastrës.
 
== Ekonomia ==
1

edit

Menyja e lëvizjeve