Dallime mes rishikimeve të "Provinca Veliko Tërnovo"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Lerriklo zhvendosi faqen Veliko Tărnovo (rajon) tek Provinca Veliko Tërnovo)
No edit summary
{{coord|43|19|N|25|33|E|region:BG|display=title}}
{{Infobox Rajon në Bullgari
|Emri i Rajonit Provincës = Veliko TărnovoTërnovo
|Emri në bullgarisht = Област Велико Търново
|Harta = Veliko Tarnovo Province location map.svg
|Kryeqëndra = [[Veliko TărnovoTërnovo]]
|Nr. i Komunavebashkive = 10
|Guvernanti = Penço Pençev
|Sipërfaqja = 4662
|Popullsia = 258,494
|Dendësia = 55.4
|Targa = BT
|ISO 3166-2 =
|Faqja Zyrtare = [http://www.vt.government.bg/ vt.government.bg]
}}
'''Provinca Veliko TarnovoTërnovo''' ([[bullgarisht]]: ''Област Велико Търново'') është një provincë në qendër të pjesës veriore të [[Bullgari]]së. Kryeqëndra e saj, Veliko TarnovoTërnovo ka rëndësi historike pasi ka qënë e njohur si kryeqyteti i Bullgarisë mesjetare. Provinca është e ndarë në 10 komunabashki me një popullsi të përgjithshme prej 275.395 banorësh (në [[dhjetor]] [[2009]]). <ref name="divisions">{{en icon}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009]</ref><ref name="population">{{en icon}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html „WorldCityPopulation“]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm „pop-stat.mashke.org“]</ref>
 
Qytete të tjera të rëndësishme në provincë janë Gorna Oryahovitsa, që ndodhet 10 km larg [[Veliko TarnovoTërnovo]], Svishtov, i vendosur buzë lumit [[Danub]] dhe i njohur për Akademinë e Ekonomisë TsenovCenov si dhe Suhindol, qyteti i ''Lovicos'' - një markë e njohur ndërkombëtarisht për verërat dhe pije alkoolike cilësore. Një tjetër vend për tu përmëndur është fshati [[Arbanasi (Bullgari)|Arbanasi]], i ndodhur mes Veliko TarnovoTërnovo dhe Gorna OryahovitsaOrjahovica. Kombinimi i stilit të vjetër dhe arkitekturës moderne, si dhe kishave dhe manastireve të saj, paraqesin frymën e Bullgarisë. Pasuritë e patundshme jane ndër më të shtrenjtështrenjtat në vend.
 
==Demografia==
{{ref}}
 
{{RajonetProvincat e Bullgarisë}}

Menyja e lëvizjeve