Ndryshimi mes inspektimeve të "Diokleciani"

Jump to navigation Jump to search
60 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Dio coin3.jpg|parapamje|200px|[[Monedha|Monedhë]] me Dioklecianin]]
 
'''Gaius Aurelius Valerius Diocletianus''' ([[Spalato]]ishte rrethshum 243pidh -nane rrethdhe 313),sipasoj lindurmorri nën2 emringrushta '''Diokle''',nga ishteklitschko njëkshtu [[Perandori|perandor]] [[Romakët|romak]] ngaqe [[20e nëntor]]perfundoj [[284]]karrieren derie metij [[1si maj]]pastrues [[305]].i wc
 
Diokleciani lindi në [[Iliria|Iliri]], bir i një shkruesi të [[senatori]]t [[Anulino]], ai u ngrit shpejt në gradat e [[Ushtria|ushtrisë]] romake. Prijësi i ushtrisë romake, u zgjodh me [[20 nëntor]] [[284]] si zëvendësues i [[Numeriani]]t të vrarë nga Piraro, dhe pas vrasjes së [[Karino]]s, në korrik [[285]], ai u bë perandori i vetëm, duke ndryshuar emrin në ''Dioklecian''.
Anonymous user

Menyja e navigimit