Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
18 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Demografia ==
 
Në vitin 2001 bashkësia e Athinës kishte një popullsi zyrtare prej 745,514<ref name=pop>{{cite web |url=http://www.statistics.gr/Main_eng.asp |title=Population of Greece |work=General Secretariat Of National Statistical Service Of Greece |publisher=www.statistics.gr |accessdate=2 August 2007 |year=2001 |archiveurl=//web.archive.org/web/20070701001022/http://www.statistics.gr/Main_eng.asp |archivedate=1 July 2007}}</ref> me në popullsi prej 3.2 milion metropolitan<ref name=pop/> duke përfshirë edhe popullsinë periferike. Popullata aktuale e regjistruar në vitin 2011 është 3,753,783<ref name="statistics1">{{cite web |url=http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/General/A1602_SAM01_DT_DC_00_2011_01_F_GR.pdf |title=ΕΛΣΤΑΤ Απογραφη 2011 |publisher=www.statistics.gr |accessdate=22 August 2011}}</ref>
 
Universitetet tjera që gjenden në Athinë janë Universiteti i Ekonomisë dhe Biznesit, Universiteti Panteion, Universiteti i Agrikulturës dhe Universiteti Piraeus. Janë 11 vende të institucioneve të larta edukuese që gjenden në zonën metropolitare të Athinës, dhe në rend kronologjik janë: Shkolla e Arteve (1837), Universiteti Teknik Kombëtar i Athinës (1837), Universiteti Kombëtar dhe Kapodistrian i Athinës (1837), Universiteti i Agrikulturës (1920), Universiteti i Ekonomisë dhe Biznesit (1920), Universiteti Panterion i Shkencave Shoqërore dhe Politike (1983), Universiteti i Pieraeusit (1938), Instituti Teknologjiko-Edukues i Piraeusit (1976), Instituti Teknologjiko-Edukues i Athinës (1983), Universiteti Harokopio (1990), Shkolla Pedagogjike dhe Teknologjiko-Edukuese (2002). Ekzisojnë po ashtu disa kolegje privave. Shumica e tyre janë të akredituara ka një shtet apo universitet i thuaj si Kolegji Amerikan i Greqisë dhe Kampusi i Athinës i Universiteti të Indianapolisit.<ref>[http://www.thought.de/ Private Universities in Greece.]</ref>
 
== ShihObjektët edhefetare ==
* [[GreqiaXhamia Cistarakis]]
* [[Xhamia Fethiye]]
 
== Referencat ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*
{{Kryeqytetet e Evropës}}
{{Commonsart|Athens|{{PAGENAME}}}}
 
== Referencat ==
{{Greqia-cung}}
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Qytete në Greqi]]
1.368

edits

Menyja e navigimit