Dallime mes rishikimeve të "Historia e Shqipërisë"

Jump to navigation Jump to search
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.81.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.109.130.)
=== Lufta e Dyte Botërore ===
{{kryesor|Shqipëria në luftën e dytë botërore}}
Në tetor të vitit [[1940]] forcat italiane e përdorën [[Shqipëria|Shqipërinë]] si një bazë ushtarake për të pushtuar [[Greqia|Greqinë]], por ata u zmbrapsen shpejt në Shqipëri. Pasi [[Gjermania]] naziste mundi Greqinë dhe [[Jugosllavia|Jugosllavinë]] në vitin [[1941]], krahinat e [[Kosova|Kosovës]] dhe Çamërisë i´u bashkëngjitën Shqipërisë, duke krijuar kështu një shtet shqiptar të bashkuar kombësisht. Shteti i ri zgjati deri në nëntor [[1944]], kur gjermanet që kishin zëvendësuar forcat pushtuese italiane duke ndjekur dorëzimin e [[Italia|Italisë]] u tërhoqën nga Shqipëria në vitin [[1943]]. Kosova iu ritrupëzua pjesës serbe të Jugosllavisë dhe [[Çamëria]] Greqisë.ela
 
== Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve