Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

Jump to navigation Jump to search
769 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Added to categories)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Vini Re!}}
{{Infobox person
[[Skeda:Meister_von_San_Vitale_in_Ravenna_004.jpg|thumb|'''Justiniani I'''. [[482]]-[[565]]. Mozaik në [[Bazilika e Shën Vitalit|Bazilikën e Shën Vitalit]], [[Ravena]].]]
| emri = Justiniani I
| emër tjetër =
| image = Meister_von_San_Vitale_in_Ravenna_004.jpg
| caption =
| datëlindja = 482
| vendlindja = Tauresium, [[Dardania]], (Sot [[Republika e Maqedonisë]])
| data e vdekjes = 15 Nëntor 565
| vendvdekja = [[Konstandinopoja]]
| qyteti ku jeton =
| kombësia = [[Ilir]]
| nënshtetësia =
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni = Politikan, Ushtarake
| vepra të njohura =
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata =
| titulli = Perandor i [[Perandorisë Romake]]
| posti politik =
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja = Theodora
| bashkëshorti =
| fëmijë =
| prindër = Sabbatius<br>Vigilantia
| çmime =
}}
'''Justiniani''' ([[Latinishtja|lat.]]: '''Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus''', [[Greqishtja|gr.]]: Ιουστινιανός;) zakonisht i njohur si '''Justiniani I''', apo (në [[Kisha ortodokse|Kishën Ortodokse]]) '''Shën Justiniani i Madh''', lindi në [[Tauresium]], të [[Iliria|Ilirisë]] rreth viteve [[482]]/[[483]] dhe vdiq me [[13 nëntor]] apo [[14 nëntor]], [[565]] në [[Konstandinopoja|Konstantinopël]]. Ishte [[Perandori|perandor]] i [[Bizanti]]t nga viti [[527]] gjer në vdekjen e tij, dhe anëtari i dytë i [[Dinastia|dinastisë]] [[Dinastia justiniane|justiniane]], pas xhaxhit të tij [[Justini I|Justinit I]].
 

Menyja e lëvizjeve