Ndryshimi mes inspektimeve të "Holanda"

Jump to navigation Jump to search
786 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 62.162.124.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ah3kal.
v (U kthyen ndryshimet e 62.162.124.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga Ah3kal.)
 
== Gjeografia ==
{{Kryesor|Gjeografia e Holandës}}
{
Sipërfaqja e përgjithshme e Holandës është 131.940 km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52° 30' '''V''', 5° 45' '''L''' dhe 33.883 km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 7,643 km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Holandës është 451 km e gjatë ndërsa kufiri tokësor është 1,027 km.
 
Klima e Holandës është e butë me verë të freskët deri të ftohtë dhe dimër të butë.
 
Relievi i Holandës është ultësinor. Pika më e ultë e relievit gjendet në nivelin e detit në vendin e quajtur Cuidplaspolder (''[[Gjuha Holandeze|hol]].:Zuidplaspolder'') (-7m) dhe ajo më e larta, 322 metra mbi nivelin e detit, në vendin e quajtur Valserberg (''[[Gjuha Holandeze|hol]].:Vaalserberg'').
 
== Ekonomia ==

Menyja e navigimit