Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
32 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Sahara_satellite_hires.jpg|thumb|Pamje satelitore nga Shkretetira e Saharas]]
'''Sahara''' është [[shkretira]] e dytë për nga madhësia pas [[Antarktiku]]t në botë, me 9 000 000 km2 e cila gjindet në veri të [[Afrika|Afrikës]]. Sipërfaqja e Saharasë është përafërsisht sa 50 shtetet e [[SHBA]]-ve. Emri i Saharës rrjedh nga fjala [[Gjuha arabe|arabe]] (arab. صحراء), që do të thot shkretirë.
Sahara, ashtu çfar është sot ekziston që 3.500 vjet.Gjithashtu ka pak bimë të cilat kanë një sasi të kufizuar uji në të pidh aaaaa po qihem zhvirgjerome
 
= Klima dhe Temperatura =
Anonymous user

Menyja e navigimit