Ndryshimi mes inspektimeve të "Dita Ndërkombëtare e Gruas"

Jump to navigation Jump to search
→‎Historia: Rregullova fjalen NY e cila thuhet New York
(bënë)
(→‎Historia: Rregullova fjalen NY e cila thuhet New York)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Si rrjedhojë e vendimit të marrë në Kopenhagën, një vit më pas, në 1911 Dita e Gruas u vendos të festohej për here të pare në 19 mars, në [[Austri]], [[Danimarkë]], [[Gjermani]] dhe [[Zvicër]], ku miliona burra dhe gra morën pjesë në organizimet kushtuar kësaj dite. Gratë kërkonin të drejtën e votimit, të qeverisjes, të punës, të edukimit si dhe ndalimin e diskriminimit në punë.
 
Vetëm pak ditë pas këtij vendimi, në 25 mars, një zjarr tragjik në NYNew York,vrau mbi 140 vajza gjatë orarit të punës. Kjo ngjarje pati një rëndësi të madhe në vendosjen e ligjeve të reja në lidhje me kushtet e punës.
 
Në 1913 gratë ruse festuan Ditën e Gruas, të dielën e fundit të muajit shkurt si pjesë e manifestimeve për paqe. Ndërsa në pjesë të tjera të Evropës në 1914 kjo ditë filloi të festohej në 8 mars, shoqëruar me mbledhje dhe manifestime kundër Luftës së Parë Botërore.
Anonymous user

Menyja e navigimit