Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Kosovës"

Jump to navigation Jump to search
Në të bënin pjesë personalitete të shquara shqiptarë si Gjergji II Balsha, Teodor Muzaka, [[Gjon Kastrioti]], etj. Këta, më forca të bashkuara, moren pjesë në betejën që u zhvillua në afërsi të Prishtinës, më 28 qershor 1389. Në këtë betejë të përgjakshme dhe të pabarabartë që u zhvillua ndërmjet 20.000 ushtarëve osmanë dhe 20.000 luftëtarëve ballkanas u shqua luftëtari shqiptar Marash Nikolla Kopili, i cili arriti të vriste [[Murati i I|Sulltan Muratin I]].
 
[[File:Kosovo-polje.jpg|thumb|Fushë Kosovë]]
 
== Pasojat ==
2

edits

Menyja e lëvizjeve