Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q104251)
v (rregullim i sintaksës)
__NOTOC__
[[Skeda:AlbaniaNumberedPrefectures.svg|right|260px|Qarqet në Shqipëri]]
'''Qarku''' është një [[Njësia territoriale|njësi administrative]] që përbehet nga disa [[Rrethi|rrethe]] me tradita dhe zakone të njëjta, dhe që janë kufitare me njëri-tjetrin.
 
'''Kompetencat e Qarkut''' janë më të gjera se ato të Prefekturës. Qarku kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve, urgjencat civile, projektet e donatoreve, etj. Kjo ka sjelle që Prefektura ta humbasë rolin e saj të mëparshëm. Shikoni këtu për të gjitha qarqet e Shqipërisë: [[Qarqet e Shqipërisë]]
 
== Historia ==
Sipas ligjit të vitit 2000 për përmirësimin e pushtetit vendor, organet lokale e ushtrojnë aktivitetin e tyre në përputhje me parimin e autonomisë, duke mbajtur lidhje me pushtetin qendror. Organet e pushtetit vendor janë persona juridikë që sigurojnë vazhdimësinë e qeverisjes nëpërmjet Komunave, Bashkive dhe Rajoneve.
 
'''[[Qarku|Qarqet]]''' përfaqësojnë njësi administrative e territoriale të përbëra nga disa komuna e bashki, që kanë lidhje gjeografike, tradite, ekonomike e sociale, si dhe interesa të përbashkët. Rrethet janë nënndarje të rajoneve. Organizmi dhe funksionimi i pushtetit vendor është i përbërë prej dy nivelesh. Qarku i takon nivelin së dytë e pushtetit vendor.<ref>[http://www.forumivirtual.com/qeveria/6414-pushteti-vendor-dhe-ndarja-administrative.html Artikull nga forumviritual.com]</ref>
 
== Funksionet ==
 
[[Kategoria:Qarqe në Shqipëri]]
 
 
[[simple:Albania#Divisions]]

Menyja e navigimit