Dallime mes rishikimeve të "Frëngova"

Jump to navigation Jump to search
961 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{KartelaInfobox MK vendbanim
| emri Emri = Frëngova'''Frëngovë'''
| emri_amtar Sllavomaqedonisht = Франгово
|Lloji lloji_vendbanimiti vëndbanimit = Fshat = fshat
|Flamuri_figura figura = <!--Pa ''Skeda:'' =fillim-->
| figura_përshkrimi Flamuri_artikulli =
|Stema_figura shteti = <!--Pa ''Skeda:'' fillim--> = MKD
|Stema_artikulli shkalla_administrative = 3
|Stema_gjerësia ndarja_adm_shkalla_1 = Jugperëndimor
|Pamje = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_1 = Rajoni jugperëndimor (Maqedoni) <!-- Artikulli për rajonin -->
|Përshkrimi ndarja_adm_shkalla_2i pamjes = Struga
 
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 = Komuna e Strugës
<!--Administrimi territorial-->
| kryetari =
| lartësiaRajoni = 798[[Rajoni jugperëndimor (Maqedoni)|Jugperëndimor]]
|Komuna sipërfaqja = [[Komuna e Strugës|Strugë]]
|Kryetari popullsia i Komunës = 1739
|Partia udhëheqëse =
| popullsia_data = 2002<ref name="stat">[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës)] {{mk}} {{en}}</ref>
 
| prefiksi =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
| kodi_postar =
|Sipërfaqja harta_përshkrimi = =
|Popullsia gjer_g = 41 | gjer_m = 8 | gjer_s = 43 | gjer_dr = N 1739
|Popullsia_viti gjat_g = 20 | gjat_m = 37 | gjat_s = 23 | gjat_dr = E2002
|Dendësia =
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
| prefiksi Vendasit =
| kryetari Krahina =
|Lartësia = 798
|Zona Kohore =
|Ora kodi_postar Verore =
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|harta = Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë <!--Parametri të mos ndërrohet-->
|harta_fizike = Yes
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=41 | gjer_m=8 | gjer_s=43 | gjer_dr =N
| gjat_g=20 | gjat_m=37 | gjat_s=23 | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi =
|gjatësi =
}}
 
'''Frëngovë''', ''({{Lang[[gjuha sllavo-mkmaqedone|maqedonisht]]: Франгово}}/Frangovo)'' është fshat në [[Komuna e Strugës|Komunënkomunën e Strugës]], [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë|Maqedoni]].
 
== Gjeografia ==
 
Nga qyteti i Strugës është larg 6 kilometra. Territori është pyjor me pak fushë bujqësore, për këtë arsye një pjesë e banorëve të këtij lokaliteti merren me pylltari, bujqësi dhe blegtori, një pjesë e banorëve punojnë në punë të ndryshme në qytetin e Strugës. Nuk është i vogël numri i banorëve që punojnë dhe jetojnë përkohësisht jasht vendit.
 
== Demografia ==
Fshati Frëngovë ka 800 shtëpi dhe numëron 1739 banorë sipas vitit 2002,prej tyre 1734 Shqiptarë apo 99.7 %.<ref name="stat">[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës)] {{mk}} {{en}}</ref> Fshati ka shkollën fillore ku mësimin janë duke e ndjekur 300 nxënës.
 
== Ekonomia ==
Emri i këtij lokaliteti lidhet me emrin Frang që ka lidhje me emrin etnik frëng. Ky emër ka përhapje të gjërë në fjalorin antropnimik shqiptar, ku e ndeshim edhe si mbiemër të familjeve. Për gjurmët e hershme të këtij lokaliteti flasin toponimet dhe trashigimia kulturore e tij “ Kisha e Kadriut '' është kishë mesjetare , “ Tronja '' , “ Firishte '' e tj .
 
== ReferencatShih edhe ==
{{Komuna e Strugës}}
 
== Burimet ==
{{reflist}}
 
*[http://www.fallingrain.com/world/MK/00/Frangovo.html vendndodhja]
 
{{Komuna e Strugës}}
{{MKD-gjeo-cung}}
 

Menyja e lëvizjeve