Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
523 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë vetë dhe të ndiejë, por nuk është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,ne uje,dhe ne ajer...Ne fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.
Në ligj në termin ''Kafshë'' përfshihen edhe shpezët, [[Peshku|peshqit]] dhe bletët, larvat që jetojnë të lira dhe format larvore riprodhuese, por pa përfshirë format fetale ose embronike.Kafshet kanenevoje per mbrojtje.
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user

Menyja e navigimit