Dallime mes rishikimeve të "Lisbona"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  6 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v (→‎Lidhjet e jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|es}} (3) using AWB (10903))
(rregullim i sintaksës)
|Stema_figura = Crest of Lisboa.svg
|Stema_artikulli = Stema e Lisbonës
|Pamje = Poster Lisbon.jpg
 
<!--Administrimi territorial-->
|Dendësia = 6.458
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
 
<!-- Të dhëna-->
| gjat_g=-9 | gjat_m=-8 | gjat_s=-22
}}
'''Lisbona''' ([[Gjuha portugeze|Portugalisht]]: '''''Lisboa'''''; <!--{{IPA-pt|-->liʒˈboɐ<!--}}-->) është [[kryeqyteti]] dhe qyteti më i madh i [[Portugalia|Portugalisë]], me popullsi prej 552.700 brenda kufijve të saj administrativë <ref>[http://web.archive.org/web/20070620202240/http://62.48.187.117/atlas/Cap2/Cap2d_2.html Uma população que se urbaniza, Uma avaliação recente – Cidades, 2004] Nuno Pires Soares, Instituto Geográfico Português (Geographic Institute of Portugal)</ref>, me një sipërfaqe prej {{convert|84.8|km2|sqmi|0|abbr=on}}km <sup>2</sup>. Zona urbane e Lisbonës shtrihet përtej kufijve të qytetit administrativ me një popullsi prej 2.4 milion <ref name=World_Urban_Areas>[http://www.demographia.com/db-worldua.pdf Demographia: World Urban Areas], March 2010</ref> <ref>{{cite web |url=http://www.urbanaudit.org/DownloadPDF.ashx?CityCode=PT001C |title=Lisboa |author=Urban Audit – Larger Urban Zone|accessdate=}}</ref> në sipërfaqe prej {{convert|958|km2|sqmi|0|abbr=on}}km<sup>2</sup> <ref name=World_Urban_Areas />, ajo është [[Zonat urbane më të mëdha në zonës së Bashkimit Evropian|e 12-ta zonë më e populluar urbane]] në [[Bashkimi Europian]]. Rreth 2.831.000 <ref>[[United Nations]] Department of Economic and Social Affairs, [http://esa.un.org/wup2009/unup/index.asp?panel=2 World Urbanization Prospects (2009 revision)], (United Nations, 2010), Table A.12. Data for 2007.</ref> <ref name="ITDS, Rui Campos, Pedro Senos">{{cite web|author=ITDS, Rui Campos, Pedro Senos |url=http://www.ine.pt/ |title=Statistics Portugal |publisher=Ine.pt |date=2009-06-30 |accessdate=2009-07-08}}</ref> njerëzit jetojnë në [[Lisbon Metropolitan Area]] (që përfaqëson rreth 27% e popullsisë së vendit) dhe 3.340.000 njerëz jetojnë në grumbullim më të gjerë të Rajonin Metropolitane të Lisbonës (përfshin qytetet që variojnë nga [[Leiria]] deri në [[Setúbal]]) <ref name="tgv">Fernando Nunes da Silva (2005), [http://web.archive.org/web/20080226214258/http://www.rave.pt/pdf/Mobilidade+e+Desenvolvimento+Regional.pdf Alta Velocidade em Portugal, Desenvolvimento Regional], Censur ist</ref> . Lisbonës është qyteti i madh i [[perëndimi]]t i vendosur në [[Evropë]], si dhe kryeqyteti perëndimor. Ajo shtrihet në perëndim të [[Gadishulli Pirinej|gadishullit Iberik]] në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin atlantik]].
 
== Gjeografia dhe vendndodhja ==
==Demografia==
Popullsia e qytetit është 564.477 dhe zona metropolitane ([[Lisbon Metropolitan Area]]) është 2.800.000 sipas "''Instituto Nacional de Estatística''" <ref name="ITDS, Rui Campos, Pedro Senos"/> (National Institute of Statistics). Zona Metropolitan e Lisbonës përkon me dy njësitë,''[[Grande Lisboa]]''(Lisbona Madhe), në buzën [[veriu|veriore]] të lumit [[Tagus]], dhe ''[[Gadishull i Setúbal]]''(Gadishullin Setúbal), në [[jugu|jug]], të cilat janë dy nënrajone, ''[[Região Lisboa]]''(Rajoni i Lisbonës). Dendësia e popullsisë së qytetit në vetvete është {{convert|6658|PD/sqkm|precision=0}}.
 
 
 
{| class="wikitable" style="text-align:center;"

Menyja e lëvizjeve