Dallime mes rishikimeve të "Samoili"

Jump to navigation Jump to search
94 bytes added ,  6 vjet më parë
Kategoritë
v (→‎Literatur: French spelling (à, Études))
(Kategoritë)
'''Samoili''' (kisha sllave: Самоилъ / Самоуилъ, [[bullgarisht]]: Самуил) është mbret i [[Bullgaria|Bullgarisë]], qeverisi nga viti 997 deri ne vitin 1014, ka themeluar dinastinë – [[Comitopuli]].
 
 
'''Samoili''' ([[bullgarisht]]: Самуил) është mbret i [[Bullgaria|Bullgarisë]], qeverisi nga viti 997 deri ne vitin 1014, ka themeluar dinastinë – [[Comitopuli]].
 
Samoili është djali më i vogël i qeveritarit të një nga rrethet e shtetit Bullgar – Komitit Nikoll. Për herë të par emri i tij përmendet përgjatë ngjarjeve të vdekjes së mbretit Petro І (970) dhe pushtimit nga vizantët të kryequtetit Bullgar Presllav, ku “Davidi, Majsiu, Aroni dhe Samoili, djemtë e një nga komitëve të fuqishëm bullgarë, të cilët patën parashikuar kryengritje dhe buntuan shtetin Bullgar”. Së bashku me vëllezrit Samoilli filloi betejë me imperinë Vizante, falë të cilës shteti Bullgar ekzistoi edhe katër dhjetevjecarë të tjera.
* Павлов, Пламен. Цар Самуил и българската епопея.- http://www.pravoslavieto.com/history/11/tsar_samuil/index.htm
 
[[Kategoria:BullgariBullgarë]]
[[Kategoria:Mbretër]]
[[Kategoria:Ortodoks]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve