Ndryshimi mes inspektimeve të "Venezuela"

Jump to navigation Jump to search
340 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Vecorite natyrore Territori i ketij vendi mund te ndahet ne tri pjese me karakteristika te ndryshme: rajoni verior, ku zgjaten degezimet lindore te vargmaleve te Andeve ; Rajoni qendrore ku shtrihen fusha pjellore qe vaditen nga ujvarat e lumit Orinoko ;)
{{KUTIAVenezuela
{{ShtetVenezuela}}
|SIPËRFAQJA = 916.445
|SIPËRFAQJA: VENDI = 33
|SIPËRFAQJA: UJË = 0,32
|POPULLSIA = 30.933.000
|POPULLSIA: VITI = <small>2015</small>
|POPULLSIA: VENDI = 44
|POPULLSIA: DENDËSIA = 33,75
|PBB = 131,855 miliard
|PBB: VITI = 2015
|PBB: PËR BANOR = 4.262
}}
'''Venezuela''' ([[spanjisht]]: ''República Bolivariana de Venezuela'') është një republikë federale në pjesën veriore të Amerikës Jugore pranë Detit të Karaibeve. Ka një sipërfaqe prej 912 050 km<sup>2</sup>në të cilën jetojnë afërsisht 26 milionë banorë. Kryeqytet i saj është Karakasi ([[Caracas]]) dhe gjuhë zyrtare është [[spanjishtja]]. Sipas Kushtetutës së 1961-ës President i Republikës është kryetari i shtetit dhe i qeverisë. Federata përbëhet nga 20 shtete federale, një njësi federale (Federal District) dhe dy njësi territoriale të federatës si dhe pjesët përbërëse të federatës (72 ishuj)
 

Menyja e navigimit