Ndryshimi mes inspektimeve të "Vllehët"

Jump to navigation Jump to search
392 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 37.25.86.48 (diskutimet) në versionin e fundit nga Edvini.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Fajte gishtin nbith
[[Figura:Map-balkans-vlachs.png|thumb|right|300px|Viset e banuara nga Vllehët]]
 
'''Vllehët''' janë një popull që banon kryesisht në [[Evropa Juglindore|Evropës Juglindore]]. Quhen ndryshe edhe arumunë. Janë pasardhës të popujve vendas të [[Gadishulli ballkanik|Ballkanit]] të romanizuar, mendohet se vijnë nga ([[Ilir|ilirët]] dhe [[Thrak|thrakët]]) e romanizuar, dhe nga kolonizatorët romakë.
 
==Prejardhja e emrit==
Anonymous user

Menyja e navigimit