Dallime mes rishikimeve të "Fahredin er-Razi"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004)
v (Goelia zhvendosi faqen Fakhr al-Din al-Razi tek Fahredin er-Razi)
v (Removed invisible unicode characters + other fixes, removed: ‎ using AWB (12004))
'''Fakhr al-Din al-Razi''' ose '''Fakhruddin Razi''' ([[Arabisht]]: '''فخر الدين الرازي‎الرازي''') ishte teolog myslimanë, [[Persia|persianpersia]]n dhe filozof. Ai lindi më 1149 në Rej (në periferi të [[Teherani|Teheranit]]t në [[Iran]]) dhe vdiq më 1209 në Herat në [[Afganistan]]. Fakhruddin Razi ka dy punime të rëndësishme filozofike, ato janë: ''Mabahith al-mashriqiyya fi 'ilm al-ilahiyyat wa-'l-tabi'iyyat'' dhe ''al-Matalib al-'Alya''.
 
==Biografia==
'''Abu Abdullah Muhammad ibn Umar ibn al-Husayn at-Taymi al-Bakri at-Tabaristani Fakhr al-Din al-Razi''' ([[Arabisht]]:أبو عبدالله محمد بن عمر بن الحسن بن الحسين بن علي التيمي البكري فخرالدین الرازی) lindi në një familje prej Amol në Iran, së pari ai studionte me babain e tij, më vonë në Merv dhe në Maragha, u bë një nxënësve të al-Majd al-Jili. Ai u akuzua për racionalisëm.
 
==Lista e punimeve==

Menyja e lëvizjeve