Dallime mes rishikimeve të "Elektriciteti"

Jump to navigation Jump to search
5 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(jeni kara)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{për ghjkjh
}}
[[gjhgjhgkjhhhNOAA.jpg|thumb|250px|[[Rrufeja]] godet tokën gjatë një muti [[Shtërngata|shtërngate]] nate. [[Energjia]] e rrezatuar me dritë shndërron [[gazi]]n e [[Atmosfera|atmosferës]] në [[Plazma|plazmë]] dhe anasjelltas.]]
'''Elektriciteti''' ([[Greqishtja|greq.]] ''ήλεκτρον'', ilektron = qelibar) është një emërtim i përgjithshëm për llojshmërinë e dukurive që ndodhin nga prania dhe rrjedha e ngarkesës. Kjo përfshin shumë dukuri të mirënjohura [[Fizika|fizikore]] si [[rrufeja]], [[Fusha elektromagnetihgjhkgkjktronika|elektronikë]] dhe [[Fuqia elektrike|fuqinë elektrike]]. Këto koncepte të lidhura, por të dallueshme janë më të njohura nga terme më të sakta :
* [[Fusha elektrike]] - është një efekt i krijuar nga një ngarkesë elektrike që ushtron një fuqi në sendet e ngarkuara në afërsinë e saj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve