Ndryshimi mes inspektimeve të "Prill 2005"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes removed ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
(rregullim i sintaksës)
''Duhet kapërcyer mentaliteti i përdorimit të [[Paraja|parasë]] në dorë dhe vlerësoi se marrëveshja e firmosur për kalimin e pagave të administratës shtetërore nëpërmjet bankave është një sinjal pozitiv në këtë fushë''.
 
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Kryeministri]] [[Fatos Nano]] në takimin me sipërmarrës privatë shqiptarë dhe të huaj tha se po diskutohet ulja e [[Tatimi mbi Vlerën e Shtuar|TVSH]]-së
 
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Ekstradimi|Ekstradohet]] nga Italia, një i shumëkërkuar.
 
* '''[[Arkalik]]''' - [[Kapsula|Kapsula Sojuz]] ka sjellë në [[Toka|tokë]] të 3 astronautët në [[Bordi|bord]] nga [[Stacioni Ndërkombëtar i Gjithësisë]].
 
* '''[[Shkupi|Shkup]]''' - Shqiptarët reagojnë ndaj vendimit të [[Misioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë|UNMIK]]-ut për hyrje me [[viza]] në Kosovë.
 
* '''[[Athina|Athinë]]''' - [[Rusia]] shpreh pakënaqësi për ndryshimin e qëndrimit grek mbi Kosovën
 
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - Misioni [[Pameca]], ndihmon [[Policia e Shtetit Shqiptar|Policinë e Shtetit]], me pajisje logjistike me vlerë 150 mijë euro.
 
=== [[13 Prill|13 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës|AGPK]] kërkon lirimin e gazetarit të [[express|"Expresit"]]-it.
 
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Shërbimi Policor i Kosovës|SHPK]] arreston gazetarin e "Expressit" [[Paulin Pashku|Paulin (Anton) Pashku]].
 
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Grupi i Kontaktit]] në Kosovë.
 
* '''[[Prizreni|Prizren]]''' - Për të katërtin vit mbahet manifestimi "[[Shtigjeve të lirisë]]".
* '''[[Durrësi|Durrës]]''' - [[Moisiu]] takoi drejtorin e [[Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike|Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (ANEA)]], [[Muhamed El Baradei]].
 
=== [[12 Prill|12 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Shoqata e Gjuhës Shqipe e Kosovës|SHGJSHK]] organizon konkursin e kulturës së gjuhës "[[Gjuhëtari i ri]]"
 
* '''[[Sofja|Sofje]]''' - Zyrtarë të AMBO-së, kanë thënë se takimi i grupit të ekspertëve për [[Naftësjellësi AMBO|naftësjellësin AMBO]] do të mbahet më 19 prill në Tiranë.
 
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Java e Bibliotekës]] solli [[Compact Disc|CD]] me zërin autentik të [[Fan Noli]]t.
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Qeveria e Kosovës]] arriti një marrëveshje me [[Sindikata|sindikatën]] e [[UP|Universitetit të Prishtinës|]] për ndërprerjen e [[Greva|grevës]].
 
* '''[[Prishtina|Prishtinë]]''' - [[Qeveria e Kosovës]] arriti një marrëveshje me [[Sindikata|sindikatën]] e [[UP|Universitetit të Prishtinës|]] për ndërprerjen e [[Greva|grevës]].
 
* '''[[Bagdadi|Bagdad]]''' - [[Sekretari amerikan i mbrojtjes]], zoti [[Donald Rumsfeld|Donald Ramsfeld]] viziton Irakun, ku takohet me [[kryeministri]]n e ri të vendit [[Ibrahim al Xhafari|Ibrahim Al Xhafari]].
* '''[[Sarajeva|Sarajevë]]''' - Policia e Bosnjës dhe forcat paqeruajtëse të [[EUFOR]]-it kanë konfiskuar një sasi prej 52  kg [[Heroina|heroinë]].
 
* '''[[Sarajeva|Sarajevë]]''' - Policia e Bosnjës dhe forcat paqeruajtëse të [[EUFOR]]-it kanë konfiskuar një sasi prej 52 kg [[Heroina|heroinë]].
 
* '''[[Washington|Uashington]]''' - [[Komisioni Ndërkombëtar për Ballkanin|Komisioni për Ballkanin]] jep raport në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]] dhe në [[Brukseli|Bruksel]].
 
* '''[[Strasbourg|Strasburg]]''' - [[Parlamenti i Bashkësisë Evropiane|Parlamenti Evropian]] shqyrton hyrjen e Rumanisë dhe Bullgarisë në [[Bashkësia Evropiane|BE]].
 
=== [[11 Prill|11 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Shqipëria]] dërgoi 120 pjesëtarë të [[Forcat Speciale Shqiptare|Forcave Speciale Shqiptare]] në Irak, lajmërojnë mediat shqiptare.
 
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Këshilli i Komunitetit Mysliman]] në Shqipëri vendos të marrë emrin [[Bashkësia Islame e Shqipërisë]].
* '''[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]]''' - [[Revista]] [[Forbes]] ka botuar listën e njerëzve më të pasur në botë. [[Bill Gates]] i [[Microsoft]]-it zë vendin e parë, për njëmbëdhjetë vjet me radhë.
 
* '''[[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|ShBA]]''' - [[Revista]] [[Forbes]] ka botuar listën e njerëzve më të pasur në botë. [[Bill Gates]] i [[Microsoft]]-it zë vendin e parë, për njëmbëdhjetë vjet me radhë.
 
=== [[8 Prill|8 prill]] [[2005]] ===
* '''[[Tirana|Tiranë]]''' - [[Policia e Qarkullimit Rrugor]], ka ndërmarrë brenda 24 orëve, afro 600 masa të ndryshme ndëshkimore ndaj drejtuesve të automjeteve.
 
* '''[[Organizata e Kombeve të Bashkuara|OKB]]''' - [[Greqia]] bën propozimin për ndërrimin e emrit të [[Maqedonia (kthjellim)|Republikës Maqedone]] në Republika Maqedone-Shkup.
 
* '''[[Roma|Romë]]''' - Mbi 4 milion vetë marrin pjesë në funeralin e [[Papa Gjon Pali II|Papa Gjon Palit të Dytë]].
 

Menyja e navigimit