Ndryshimi mes inspektimeve të "Katovica"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  4 vjet më parë
rregullim i sintaksës
v (redakcyjne)
(rregullim i sintaksës)
}}
 
'''Katowice''' ([[Gjuha polake|polonisht]] ''{{Audio|Pl-Katowice.ogg|Katowice}}'' [{{IPA|katɔ'vʲitsɛ}}], [[Gjuha çeke|çek.]] ''Katovice'') është kryeqyteti të [[Województwo śląskie]]. Me rreth 320.000 banorë është qytetit më i madhi i provincës, rreth 70  km veriperëndim nga [[Kraków]] në ''Górny Śląsk'' dhe formon qendrën një regjionit metropole, në atë gati 3,5 milion njerzi jetojnë.
 
== Gjeografia ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
 
{{gjeo-cung}}
 
 
{{Qytetet kryesore të Polonisë}}

Menyja e navigimit