Dallime mes rishikimeve të "Kuito"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  6 vjet më parë
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Faqja Zyrtare = [http://www.quito.gob.ec www.quito.gob.ec]
 
| gjer_g=0 | gjer_m=14 | gjer_s=
}}
'''Quito''' (shqip: Kuito), zyrtarisht '''San Francisco de Quito''', është kryeqyteti i [[Ekuadori]]t. Ai ndodhet në një lartësi prej 2.850 metra mbi nivelin e detit dhe është kështu kryeqyteti zyrtar më i lartë në botë. Kuito ndodhet në pellgun lumor Guayllabamba, në shpatet lindore të Pichinchas, një tokë vullkanike aktive në malet e Andeve. Me një popullsi prej 2.671.191 banorësh (2011), Kuito është qyteti i dytë më i populluar në Ekuador, pas [[Guayaquil]]. Ai është gjithashtu kryeqyteti i provincës Pichincha dhe qendra e Kantonit (Distriktit Metropolitan) Quito. Në vitin 2008, qyteti u caktua si selia e Bashkimit të Kombeve të Amerikës së Jugut.
 
 
[[Skeda:Quito AvVenezuela basilicadelvotonacional.JPG|thumb|right|300px|Quito [[Ekuador]] ]]
 
[[File:Plaza de San Francisco en Centro histórico de Quito, Ecuador.JPG|Sheshi San Francisco, Kuito|thumb|center|800px]]
 
 
 
 
[[File:Teleferico de quito23.JPG|thumb|right|400px|[[TelefériQo]]]]
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.ecuadors.org/quito/ Quito Ekuadori]
 
 
 
{{Commonsart|Ecuador|{{PAGENAME}}}}
 
 
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]

Menyja e lëvizjeve