Dallime mes rishikimeve të "Dhimitër Pecani"

Jump to navigation Jump to search
v
ketegorizim si i gjallë using AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
{{pa referenca}}
 
'''Dhimitër Pecani''' lindi në [[Korçë]] më [[3 shkurt]] të vitit [[1945]], është një aktor i mirënjohur shqiptar.
 
Kreu studimet në ILA në degën e dramës, në vitin 1966. U emërua aktor në Teatrin Popullor po këtë vit. Ka interpretuar disa role në karirerën e tij si aktor, Nazimi “Shokët”, “Dritani “Ngjarje në fabrikë”, “Ndou “Cuca e maleve”, Agroni “Studentja e vitit të fundit”, Shpendi “Tokë e zjarrtë”, etj. Por suksesin më të madh e pati si regjisor, duke vënë me sukses afro 20 pjesë, si p.sh “Gjëmimi i atij dimri”, “Miq të paftuar”, “Një dimër i shkurtër”, “Romeo dhe Zhulieta”, “Rajmonda”, Dy zotërinj nga Verona”, “Ezopi”, etj. Në vitet 90 iku në emigracion në Francë, ku është edhe sot.
 
U rikthye në TK në 2003 për të vënë në skenë komedinë “Karnavalet e Korçës”. Ka interpretuar si aktor edhe në 8 filma artistikë. Është nderuar me titullin “Artist i merituar”.
 
== Filmografia ==
*[[Vitet e para]] (1965)
*[[Debatik]] - (1961) .... Agimi
 
 
{{aktor-cung}}
[[Kategoria:Lindje 1945]]
[[Kategoria:Artist i merituar]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]

Menyja e lëvizjeve