Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Nexhat Daci"

26 bytes added ,  6 vjet më parë
v
ketegorizim si i gjallë using AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
'''Nexhat Daci''' ka lindur më [[26 Korrik]] [[1944]] në [[Tërnoci i Madh|Tërnoc]]. [[Politikan]] kosovar nga [[Lidhja Demokratike e Dardanisë]] (LDD). Kryetar i [[Kuvendi i Kosovës|Kuvendit të Kosovës]] gjatë periudhës [[2001]]-[[2006]], profesor i [[kimi|kimisë]], doktor i [[shkenca]]ve të kimisë nga [[Universiteti i Zagrebit]]. Anëtar i [[Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës|Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës]], [[Akademisë Evropiane për çështje mjedisi]] dhe [[American Chemical Society]].
 
 
== Jeta ==
Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë. Banon në lagjen Velani në [[Prishtinë]]. Flet [[gjuha shqipe|gjuhën shqipe]], [[gjuha serbe|serbe]], [[gjuha angleze|angleze]], [[gjuha kroate|kroate]] dhe [[gjuha gjermane|gjermane]] (pasive).
 
 
== Arsimimi ==
* 1974-1984 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor inordinar
* 1979 Viziting profesor, Tiranë
* 1984-1997 Universiteti i Prishtinës, Seksioni i Kimisë, Profesor ordinar
 
 
== Anëtarësia ==
[[Kategoria:Akademikë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1944]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]