Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

Jump to navigation Jump to search
v (removed Category:Iliri; added Category:Ilirë using HotCat)
 
Justiniani vdiq më [[565]]. Ai i kishte dhuruar perandorisë bizantine çastet më të shkëlqyeshme në historinë e saj. Gjatë kohës së tij perandoria shtrihej nga [[Armenia]] deri në brigjet e [[Spanja|Spanjës]] e nga [[Danubi]] deri në [[Afrika|Afrikë]]. [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] e shëndrroi në "Liqen Bizantin". Vdekja e tij i hapi rrugën perandorit që mbante emrin e tij [[Justiniani II]].
 
== Politika fetare ==
Si me administratën e tij laik, despotizmin shfaqur edhe në politikën kishtare e perandorit. Ai çdo gjë të rregulluar, si në fe dhe në ligj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve