Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Infobox|name=:Delfini|abovestyle=background:#cfc;|subheaderstyle=|above=Definët|subheader=Delfinët nuk janë një takson, ato janë një grupim joformal i rendit [[Cetacea]]|image=[[File:Tursiops truncatus 01.jpg|300px]]|caption=[[Delfini hundështypur (hundëshishe)]]|headerstyle=background:#ccf;|labelstyle=background:#ddf;|header1=Të dhëna|label4=Klasifikimi i cetaceve|data4=*Mbretëria: [[Animalia]] *Tipi: [[Chordata]] *Klasi: [[Mammalia]] *Rendi: [[Cetacea]]|label5=Familjet që konsiderohen definë|data5=*[[Delphinidae]] *[[Iniidae]] *†[[Lipotidae]] *[[Platanistidae]] *[[Pontoporiidae]]}}'''Delfini''' është emri i përbashkët për një grup gjërësisht të shpërndarë dhe të larmishëm të [[Gjitarët|gjitarëve]] [[Placenta|placentarë]] të detit. Është një grupim joformal brenda rendit [[Cetacea]], duke përjashtuar [[Balena|balenat]] dhe derrat e detit.</br>
Tipi: [[Chordata]]</br>
Klasi: [[Mammalia]] </br>
Rendi: [[Cetacea]]|label5=Familjet që konsiderohen definë|data5=[[Delphinidae]] </br>
[[Iniidae]] </br>
†[[Lipotidae]] </br>
[[Platanistidae]]</br>
[[Pontoporiidae]]</br>}}'''Delfini''' është emri i përbashkët për një grup gjërësisht të shpërndarë dhe të larmishëm të [[Gjitarët|gjitarëve]] [[Placenta|placentarë]] të detit. Është një grupim joformal brenda rendit [[Cetacea]], duke përjashtuar [[Balena|balenat]] dhe derrat e detit.
 
Delfini është gjitar ujor i konsideruar si kafsha e tretë më e mençur në botë. Delfini ushqehet kryesish me peshq, është mjaft paqësor dhe krijon miqësi me njerëzit. Delfini është gjitar deti me trup deri ne 3,7 metra, me ngjyrë hiri ne kurriz dhe me bark te bardhe, me lëkure te lëmuar, me turi te zgjatur. Delfini jeton mbi 100 vjeç. Kjo kafshe pëlqen detet e ngrohta të klimës mesdhetare.

Menyja e lëvizjeve