Ndryshimi mes inspektimeve të "Grusht shteti"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Grusht shteti '''është emërtim për shkarkimin antikushtetues dhe të paligjshëm të [[Qeveria|autoriteteve qeveritare]] qeveritare në një [[Shteti|shtet]], e që ndryshon nga [[revolucioni]] me atë se kryhet nga një pjesë e ekzekutivit, ose një organ shtetëror - zakonisht ushtria - dhe jo qytetarët e thjeshtë. <ref name="vu">Hrvoje Harberić,[http://www.spectatormundi.org/vojni-udari---uvod.html "Vojni udari"]''spectatormundi.org'', pristupljeno:25.10.2014 (bs)</ref>
==Një pasqyrë e grusht shteteve ushtarake==
{| class="wikitable sortable"

Menyja e navigimit