Ndryshimi mes inspektimeve të "Grusht shteti"

Jump to navigation Jump to search
821 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Poster of the putsch of August 1991.JPG|parapamje|Fotografi të Puçit të Gushtit, në vitin 1991, ku u konfrontuan Qeveria Republikane Ruse dhe Qerveria e Unionit Shtetror të [[BRSS]].]]
'''Grusht shteti '''ose '''puçi''' ([[Gjermanishtja|gjer.]] ''Putsch'' — ''puç''; [[Frengjishtja|fra.]] ''coup d'état'' — ''ku de`ta''; ose vetëm [[Frengjishtja|fra.]] ''coup'' — ''ku'') është emërtim për shkarkimin antikushtetues dhe të paligjshëm të [[Qeveria|autoriteteve qeveritare]] në një [[Shteti|shtet]], e që ndryshon nga [[revolucioni]] me atë se kryhet nga një pjesë e ekzekutivit, ose një organ shtetëror - zakonisht [[ushtria]] - dhe jo qytetarët e thjeshtë. <ref name="vu">Hrvoje Harberić,[http://www.spectatormundi.org/vojni-udari---uvod.html "Vojni udari"]''spectatormundi.org'', pristupljeno:25.10.2014 (bs)</ref>
 
== Terminologjia ==
Fjala "grusht shteti" vjen nga [[Gjuha frënge|fraza frënge]] ''coup d'état'' ([[Shqiptimi|shqiptohet]]: ''ku de`ta'') që do të thot ''goditje në shtet'' dhe përdorohet si term profesional për grusht shtetin në mbarë botën. Ka lindur nga fjalët frënge:
* ''coup'', që do të thotë ''goditje e papritur''
* ''État'', që do të thotë ''shtet''
Përdorohet edhe shkurtesa e parregult ''coup''.
 
==Një pasqyrë e grusht shteteve ushtarake==
{| class="wikitable sortable"

Menyja e navigimit