Dallime mes rishikimeve të "Arabët"

Jump to navigation Jump to search
123 bytes added ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
'''Arabët''' ([[Arabishtja|arabisht]]: عرب‎‎, ''‘arab'') janë popullinjë [[Populli|popull]]<nowiki/>kqë Gadishullin eflasin [[ArabiaGjuha arabe|Arabisëgjuhën arabe]], sie dhejanë kryesisht të vendosur[[Gadishulli Arabik]], në [[Lindja e Mesme|Lindjen e Mesme]] dhe në Afriken[[Afrika veriore|Afrikën Veriore]].
 
Në kuptimin e gjerë arabë është çdo njeri që fletë [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]] si gjuhë amtare. Shtrirja e arabëve në kuptimin e gjerë është nga pjesa [[azia Jugperëndimore|jug-perëndimore e Azisë]] nëpër [[Afrika veriore|Afrikën veriore]] deri në mes dhe jug të [[Sudani]]t dhe në bregdetin lindorë të Afrikës, diku 150 milion njerëz.
Shikuar nga besimi, arabët besonin në shumë perëndi (Politeistë). Në shekullin IV dhe V në disa grupe arabe si Nabateët dhe Lamidët përhapet feja krishtere. Sipas Kuranit (22/78) përmendet një varrezë e "Besimit të Ibrahimit". Këta nuk e përdornin për ushqim mishin e derrit mirëpo jetonin me norma e zakone të këtij religjioni.
 
Populli arab para ardhjes së islamit ishte një popull mjaft i prapambetur sa që nuk zgjonte interesimin për ta pushtuar askush meqë ishte zonë shumë e pazhvilluar dhe e katandisur në humnerë.<ref group="H.Hamidullah.-&quot;Hyrje ne Islam&quot; , Sarajevë 1980. pg. 5"/>
 
Paraqitja e Profetit Muhamed dhe fesë Islame në Gadishullin Arabik ishte kthesë e madhe për këtë rajon, meqë Profeti arriti që pas një periudhe 23 vjeçare të luftës ndaj idhujtarisë në qytetin e Mekes dhe konkretisht fisit Kurejsh, të bënte një shtet që i bashkonte shumicën e arabëve të quajtur më vonë Kalifat ( Hilafet).
Masat e ndermarra nga keta udheheqes te njohur ndere mysliman me titullin 'udheheqesat e drejtë', ofruan nje mundesi dhe u krijua nje bazament mjaft i fuqishem qe paskëtej në periudhat e mevonshme shteti islamo-arab te lulezonte dhe ndikimi i civilizimit islam te arrinte zenitin si p.sh periudha e dinastisë Emevite, Abasite etj.
 
== Referencat ==
{{Reflist}}
[[Kategoria:Arabët| ]]
[[Kategoria:Popuj]]

Menyja e lëvizjeve