Dallime mes rishikimeve të "Guri i Pishkashit"

Jump to navigation Jump to search
v
+foto
v (+foto)
[[Skeda:Sofra e Skënderbeut.jpg|parapamje|Mali]]
'''Sofra e Skënderbeut''' (ose '''Guri i Pishkashit''') është niënjë pllakë e madhe gëlqerorësh të kretakut me formë pak a shumë të rrumbullakët e vendosur mbi shkëmbinj në skajin juglindor të rrethit të [[Rrethi i Librazhdit|Librazhdit]], në veri të [[Prrenjasi|Përrenjasit]] (ku është dhe fshati [[Pishkash]]), rrëzë malit të Skurës. Zotëron mbi viset përreth dhe nga Qafa e Thanës ka një pamje madhështore dhe piktoreske.
 
Sipas gojëdhënave, në këtë pllakë që ka pamjen e një tryeze gjigante, Skënderbeu ka ngrënë drekë së bashku me ushtarët e vet, pas njërës prej betejave të tij të shumta të kurorëzuara me fitore. Emërtime e gojëdhëna të njëjta ka edhe në Kostenjë, Skuraj etj.
 
Sipas gojëdhënave, në këtë pllakë që ka pamjen e një tryeze gjigante, [[Skënderbeu]] ka ngrënë drekë së bashku me ushtarët e vet, pas njërës prej betejave të tij të shumta të kurorëzuara me fitore. Emërtime e gojëdhëna të njëjta ka edhe në Kostenjë, Skuraj etj.
 
[[Kategoria:Shqipëri]]

Menyja e lëvizjeve