Dallime mes rishikimeve të "Armenët"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(wikificación)
Armenët (Armenisht: հայեր, "hajer" [hɑjɛɾ]) janë një grup etnik amtare në malësi armene. Armenët janë një shumicë absolute në [[Armenia|Republikën e Armenisë]] dhe në Republikën de facto e pavarur [[Nagorni Karabah]]. Jashtë Republikës së Armenisë, popullsitë më të mëdha armene sot ekzistojnë në [[Rusi]], [[Shtetet e Bashkuara]], [[Franca]], [[Gjeorgjia]], [[Iran]], [[Liban]] dhe [[Siri]]. Me përjashtime të Gjeorgjisë, Iranit, Rusisë, edhe ish-shteteve sovjetike, diaspora armene së pranishëm u formua kryesisht si pasojë e [[Gjenocidi armen|gjenocidit armen]]. <ref name="Hovannisian">[[Richard G. Hovannisian]], ''The Armenian people from ancient to modern times: the fifteenth century to the twentieth century'', Volume 2, p. 427, Palgrave Macmillan, 1997.</ref> Shumica e armenët përmbahen krishterimin, më konkretisht, Kishën armene Apostolike, një kishë jo-Kalqedone, e cila është gjithashtu ''kisha më e vjetër kombëtare'' në botë. Krishterimi filloi të përhapet në Armeni së shpejti pas vdekjes së Jezusit, për shkak të përpjekjeve të dy apostujve të tij, [[Shën Thaddeus]] dhe [[Shën Bartolomeu]]. Në fillim të shekullit të 4-t, Mbretëria e Armenisë u bë vendi i parë të miratojë krishterimin si fe shtetërore. <ref name="ncccusa">{{cite web|url=http://www.ncccusa.org/news/01news36a.html|title=Armenia first nation to adopt Christianity as a state religion.|accessdate=2007-02-27|archiveurl=http://www.webcitation.org/5wQJe0KAo |archivedate=2011-02-11|deadurl=no}}</ref>
një kishë jo-Kalqedone, e cila është gjithashtu ''kisha më e vjetër kombëtare'' në botë. Krishterimi filloi të përhapet në Armeni së shpejti pas vdekjes së Jezusit,
për shkak të përpjekjeve të dy apostujve të tij, [[Shën Thaddeus]] dhe [[Shën Bartolomeu]]. Në fillim të shekullit të 4-t, Mbretëria e Armenisë u bë vendi i parë të miratojë krishterimin si fe shtetërore. <ref name="ncccusa">{{cite web|url=http://www.ncccusa.org/news/01news36a.html|title=Armenia first nation to adopt Christianity as a state religion.|accessdate=2007-02-27|archiveurl=http://www.webcitation.org/5wQJe0KAo |archivedate=2011-02-11|deadurl=no}}</ref>
 
== Referenca ==
 
 
==Referenca==
{{Reflist}}
 
[[Kategoria:Armeni]]
[[Kategoria:Popuj]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve