Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
49 bytes added ,  13 vjet më parë
 
== Jeta ==
Pasi kreu shkollimin fillor e të mesëm në vendlindje, në vitin [[1948]] nisi studimet për regjisurë në Akademinë FAMU në [[Praga|Pragë]]. Në [[Shqipëri]] u kthye në vitin [[1952]].
Në vitin [[1957]] filloi punën si [[regjisor]] dhe scenarist[[skenarist]]Kinostudion[[Kinostudio]]n “Shqipëria“[[Shqipëria e re]]”. Në fillim, ai punoi is asistent regjieregji në filmat “Tana”“[[Tana]]”, “Furtuna”“[[Furtuna]]” dhe “Debatiku”“[[Debatiku]]”, ndërsa në vitin [[1967]] realizoi filmin e parë “Ngadhnjimi“[[Ngadhnjimi mbi vdekjën”vdekjën]]”, film i cili nuk u prit mirë nga cenzura dhe u ndalua.
Për 30 vite, ai punoi në Kinostudion “Shqipëria e re” dhe realizoi shumë filma artistik dhe dokumentar. Pos kësaj, Gëzim Erebara është marrë edhe me publicistikë, duke botuar artikuj të shumtë të sferë profesionale për regjisurë, por ka bërë edhe analiza e vështrime nga sfera e krijimtarisë së tij profesionale.
Gëzim Erebara, vdiq me [[11 shkurt]] të vitit [[2006]].
 
== Filmografia ==
24.783

edits

Menyja e navigimit