Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Në vitin [[1957]] filloi punën si [[regjisor]] dhe [[skenarist]] në [[Kinostudio]]n “[[Shqipëria e re]]”. Në fillim, ai punoi is asistent regji në filmat “[[Tana]]”, “[[Furtuna]]” dhe “[[Debatiku]]”, ndërsa në vitin [[1967]] realizoi filmin e parë “[[Ngadhnjimi mbi vdekjën]]”, film i cili nuk u prit mirë nga cenzura dhe u ndalua.
Për 30 vite, ai punoi në Kinostudion “Shqipëria e re” dhe realizoi shumë filma artistik dhe dokumentar. Pos kësaj, Gëzim Erebara është marrë edhe me publicistikë, duke botuar artikuj të shumtë të sferë profesionale për regjisurë, por ka bërë edhe analiza e vështrime nga sfera e krijimtarisë së tij profesionale.
Gëzim Erebara, vdiq më [[11 shkurt]] [[20062007]].
 
== Filmografia ==
[[Category:Regjisorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1929]]
[[Category:Vdekje 20062007]]
24.783

edits

Menyja e navigimit