Dallime mes rishikimeve të "Sylejman Vuçitërna"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Sylejman Vuçitërna''' ([[11 shtator]] [[1898]], [[Vërboci (Drenas)|Verbovc]]<ref>Fshati Verbovc ose shkurt Verboci asokohe ishte në kuadër të komunës së Vushtrrisë ndërsa sot është në kuadër të komunës së Drenasit. Shih edhe në veprën e autorëve:Fahri Buçinca dhe Ferid Dibrani: Mizoritë serbe në Vushtrri dhe rrethinë (1918 - 1956), Prishtinë, 2007, fq. 303.</ref> - 1948, [[Vloçisht]]), është ushtarak shqiptar nga [[Kosova]].
'''Sylejman Vuçitërna''' u lind me [[11 shtator]] [[1898]] Në fshatin Vërbovc komuna e [[Vushtrri]]së, është ushtarak shqiptar.
 
==BiiografiaBiografia==
 
Sylejman Vuçitërna edhe pse vinte nga familja e Kastratëve, ai gjatë tërë jetës mbajti mbiemrin e qytetit - Vuçitërna (tani Vushtrri). Sylejman Vuçitërna shkollën fillore e mbaroi në vendlindje, në gjuhën turke, pasi se në atë kohë shkolla shqipe ende nuk kishte në atë pjesë të Kosovës, por në shkollimin e tij ndikim të dukshëm pati babai i tij i cili ishte imam i fshatit, dhe vëllai i tij më i madh -Rexhepi, dhe po ashtu edhe vëllai i tij më i vogël- Isufi, (që të dy ishin hoxhallarë të diplomuar).Vlen të thuhej se babai i Sylejmanit ishte një atdhetar i shquar, dhe merrte pjesë aktive në Lëvizjen Kaçake, gjë që ndikoi që në moshë të re, si gjashtëmbëdhjetë vjeçar, Sylejmani ti ndërpresë mësimet dhe t’iu bashkohet qetave kaçake. Edhe pse në moshë të re, me të madhe angazhohet për nënshkrimin e një peticioni që kishte për shqyrtim rishikimin e kufijve të Shqipërisë, ku më parë nënshkrimet e tyre i kishin vu Bajram Curri, Hasan Prishtina dhe shumë atdhetar të tjerë. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, bashkëluftëtarët e vejnë në ballë- komandant të Çetës së Vërbovcit, e cila në kuadrin e vetë përfshinte mbi 400 burra- luftëtar. Në këtë çetë merrnin pjesë luftëtar të dalluar nga rrethi i Mitrovicës, Vushtrrisë, Drenicës dhe vende të tjera të Kosovës.
Pas likuidimit, familja e tij u internua dhe u torturua nga organet e sigurimit, u ndjek nga Tirana dhe shumë të afërt të tyre nuk kishin guximin ti futnin në shtëpitë e tyre, dhe kjo ishte e arsyeshme, ngase menjëherë pasonin ndëshkimet. Ky lloj terrori zgjati me vite deri sa u bë përmbysja e sistemit komuniste.
 
==Burim informacioni==
*“Sylejman Vuçitërna, figurë historike për mburrje”, “Koha ditore” 21 janar 2006
==Lidhje të jashtme==
*[http://www.mesazhi.com/artikuj/kolonel-sylejman-vuciterna Kolonel Sylejman Vuçitërna]
==Burime dhe shënime==
 
*“Sylejman Vuçitërna, figurë historike për mburrje”, “Koha ditore” 21 janar 2006
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Ushtarakë shqiptarë]]

Menyja e lëvizjeve