Dallime mes rishikimeve të "Drini i Bardhë"

Jump to navigation Jump to search
245 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Drini_2005_01Burimi i drinit te bardhe ne 2016.jpg|thumbparapamje|300px|KanioniBurimi i Drinit afër GexhësBardhë, në Janar2016.]]
[[Skeda:thumb|300px|]]
'''Drini i Bardhë''' është lum që përshkon pjesën perëndimore të [[Kosovë]]s, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron rrëzë malit të Rusolisë nga gurra e shpellës së Radavcit, në 586 m lartësi mbidetare, ku krijon edhe një ujëvarë të bukur, para se të zbres në rrafsh dhe bashkohet afër qytetit të [[Kukësi]]t me [[Drini i Zi|Drinin e Zi]] për të formuar [[Drini]]n që në antikë njihet më emrin ''Drillon''. Sasia e burimit arrin 30 m3 në sekondë, ku krijon edhe një ujëvarë të lartë prej 30 m. Sipërfaqja e ujëmbledhësit të Drinit të Bardhë në Kosovë është 4265 km2. Ka regjim mesdhetar, me maksimum në mars dhe nëntor, e minimum në maj dhe shtator.
Në territorin e Kosovës, Drini gjarpëron për 122 km në drejtimin veri-jug. Ai mbledhë me vete edhe ujërat e [[Lumbardhi i Pejës|Lumbardhit të Pejës]], [[Ereniku]]t, e [[Lumbardhi i Prizrenit|Lumbardhit të Prizrenit]]. Me një madhësi prej 4,646 km², baseni i Drinit është më i madhi nga katër basenet ujëmbledhëse të Kosovës.
{{clear}}
[[Skeda:White Drini 05 01.jpg|thumb|300px|Urë mbi Drnin e Bardhë]]
==Galeria==
[[Skeda:Koka e Skenderbeut ura e Shenjt.jpg|thumb|right|300px| Koka e Skenderbeut]]
<gallery mode=packed hights=80px>
[[Skeda:Ujëvara e drinit bardhë.JPG|thumb|300px|Ujëvara e Drinit të Bardhë ne Radavc të Pejës]]
[[Skeda:White Drini 05 01.jpg |thumb|300px| Urë mbi Drnin e Bardhë]]
[[Skeda:Koka e Skenderbeut ura e Shenjt.jpg|thumb|right|300px | Koka e Skenderbeut]]
[[Skeda:Ujëvara e drinit bardhë.JPG |thumb|300px| Ujëvara e Drinit të Bardhë ne Radavc të Pejës]]
Drini_2005_01.jpg | Kanioni i Drinit afër Gexhës në Janar
Burimi i Drinit.jpg
Radavc foto Arben Llapashtica.jpg | Burimi i Drinit të Bardhë dhe Shpella e Radavcit
</gallery>
== Shiko edhe këtë ==
* [[Ujëvara e Drinit të Bardhë]]

Menyja e lëvizjeve