Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
22 bytes removed ,  3 vjet më parë
coordinates checked
(coordinates checked)
| gjat_g=23 | gjat_m=43 | gjat_s=0 | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi = 37.966667
|gjatësi = 23.716667
}}
'''Athina''' është kryeqyteti i [[Greqia|Greqisë]]. E vendosur në [[Evropa Qendrore|Evropën Qendrore]], Athina është një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena që ishte perëndesha e luftës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj.
[[Kategoria:Kryeqytete në Evropë]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
[[Kategoria:Vendbanim pa koordinata]]

Menyja e navigimit