Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
17 bytes added ,  4 vjet më parë
v
(coordinates checked)
 
=== Etimologjia e emrit ===
Athina (''A Then'', ''E thena'', ''Eshte Thene'' = që u është thënë, premtuar) është emër me origjine pellazgo ilire<ref name="Aref M">Mathieu Aref, ''' ''Greqia (Mikenët=Pellazgët) ose zgjidhje e një enigme'' ''' (Grèce (Mycéniens=Pélasges) ou la solution d'une enigme), Plejad 2008, ISBN 978-99956-658-2-1</ref> që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. '''[[Akropoli''' (Athinë)|Akropoli]] i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet ''pellazgion'' apo ''pelargikon'' <ref name="Aref M"/>. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj më parë.
 
== Demografia ==

Menyja e navigimit