Dallime mes rishikimeve të "Gerd Müller"

Jump to navigation Jump to search
→‎top: përmirësime tekinke, zëvendësova: futbollistt → futbollistët
(→‎top: përmirësime tekinke, zëvendësova: futbollistë → futbollist (3))
(→‎top: përmirësime tekinke, zëvendësova: futbollistt → futbollistët)
'''Gerhard "Gerd" Müller''' (<small>Gjermanisht</small>[[Gjuha gjermane|[ˈɡɛrt ˈmʏlɐ]]]; lindur më [[3 Nëntor]] [[1945]]) është një ish futbollist [[Gjermanët|gjerman]]. Një sulmues me profil të lartë Goli, më se shumti të shënuar në zonën e penalltisë, ai është cilësuar si një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave.
 
Në nivel ndërkombëtarë me [[Kombëtarja gjermane e futbollit|Gjermaninë Perëndimore]] ai ka shënuar 68 Gola në 62 paraqitje, kurse në nivel klubesh ka shpenzuar 15 vite karrierë te [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]] ku ka shënuar shifrën rekord të 365 Golave në 427 ndeshje në [[Bundesliga|Bundesligë]] dhe një shifër rekord Golash në kompedicionet europiane 66 në 74 ndeshje <ref name="FIFA Muller">{{cite web | url = http://www.fifa.com/classicfootball/players/player=174790/ | title = Der Bomber wrote records for eternity | publisher = FIFA.com | accessdate = 10 Dhjetor 2012}}</ref>. Me më shumë Gola se sa ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, Müller është i 11-ti në listën e [[Lista e futbolliste me 50 ose mË shumë Gola ndërkombëtarë|në listën me më shumë Gola ndërkombëtarë]] pavarësisht se ka luajtur më pak ndeshje se 25 futbollisttfutbollistët e parë. Në listë e golashënuesve më të mirë vetëm [[Poul Nielsen]] dhe [[Sándor Kocsis]] kanë mesatare më të mirë se ai.
 
== Referenca ==
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve