Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

Jump to navigation Jump to search
313 bytes added ,  5 vjet më parë
me shume detaje per gjuhen perse
No edit summary
(me shume detaje per gjuhen perse)
}}
 
'''Gjuha perse''' (persishtja) eshtështë njenjë gjuhgjuhë iranike qe flitet ne [[Irani]], [[Afghanistan]] dhe [[Taghistan]]. Eshtë e klasifikuar si vazhdim i persishtës së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i përsishtës së vjetër, gjuha e Parandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjajshme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
'''Dijalekte '''
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve